Wiadomości

Podzielili się krwią

Data publikacji 02.02.2023

Dzisiaj przed siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się pierwsza w tym roku honorowa zbiórka krwi. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przyjmował krwiodawców od 8.00 do 13.00. Podczas trwania akcji, 15 osób oddało honorowo prawie 7 litrów krwi dla potrzebujących, rannych i chorych.

Po raz pierwszy w tym roku mundurowi i pracownicy cywilni oraz wszyscy, którzy odwiedzili dzisiaj komendę wojewódzką Policji, mogli honorowo oddać krew dla osób potrzebujących, rannych i chorych. Od 8.00 do 13.00 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic oczekiwał na wszystkich chętnych na parkingu przed wejściem głównym do budynku przy ul. Lompy 19.

Podczas całej akcji od 15 osób personel medyczny pobrał prawie 7 litrów krwi.

Pamiętajmy, że dzielenie się krwią nic nie kosztuje. Życiodajna substancja trafia do szerokiej grupy odbiorców: rannych w wypadkach, osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz dzieci.

Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

  • zdjęcie przedstawia autokar do pobierania krwi stojący pod komendą
  • zdjęcie przedstawia próbówki z krwią
  • zdjęcie przedstawia woreczki z krwią
  • zdjęcie przedstawia pudełko z napisem "Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro", obok któego znajduje się rysunek mapy Polski
  • zdjęcie przedstawia proces pobierania krwi od pacjenta.
  • zdjęcie przedstawia próbówki z krwią trzymane w dłoniach
Powrót na górę strony