Wiadomości

Brak wyobraźni to pierwszy krok do tragedii

Data publikacji 15.12.2022

Przejścia dla pieszych to miejsca, w których niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni czuć się bezpiecznie. Wyższe mandaty i więcej punktów za rażące wykroczenia kierujących w rejonie „pasów” mają wpływać na świadomość kierowców i wyrobić przeświadczenie o nieuchronności kary za takie zachowania, nawet jeśli krewkiemu kierującemu wydaje się, że skoro nie został od razu zatrzymany przez patrol, to ujdzie mu to na sucho. Przekonał się o tym 46-letni mieszkaniec Katowic, którego drogowe poczynania trafiły na skrzynkę Stop Agresji Drogowej.

Przepisy ruchu drogowego jasno określają zasady zachowania kierujących pojazdami w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić im pierwszeństwa. „Pasy” to miejsca, w których niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są piesi, powinni czuć się bezpiecznie. Między innymi dlatego wprowadzono zmiany w przepisach i taryfikatorze. Wyższe mandaty i więcej punktów za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych mają skłonić kierujących do refleksji, a także wyrobić przeświadczenie o nieuchronności kary za takie zachowania.

Przekonał się o tym 46-letni mieszkaniec Katowic, którego bardzo niebezpieczne zachowanie w rejonie przejścia dla pieszych zostało zarejestrowane przez innego kierującego i przesłane na skrzynkę Stop Agresji Drogowej. Na nagraniu mężczyzna kierujący renault, lekceważąc powierzchnię wyłączoną, omija pojazd, który zatrzymał się przed przejściem, żeby ustąpić pierwszeństwa kobiecie z dziecięcym wózkiem. Nietrudno sobie wyobrazić, do jakiej tragedii ten brak wyobraźni mógł doprowadzić.

Mężczyzna przyznał się do popełnionych wykroczeń i dobrowolnie poddał karze, a o jej wymiarze ostatecznie zadecyduje sąd. Za tak lekceważące podejście do bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego na konto kierowcy trafi 15 punktów, a dodatkowo grozi mu grzywna do 30 tysięcy złotych i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy, że na drodze nie ma miejsca na brawurę i lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Pośpiech jest bardzo złym doradcą, a za łamanie przepisów czekają surowe konsekwencje. Dla piratów drogowych nigdy nie będzie taryfy ulgowej. Apelujemy do kierowców o rozsądek i przestrzeganie przepisów.

Opis filmu: nagranie z wideorejestratora samochodowego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.46 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony