Wiadomości

Kolejne potrącenie pieszego. Apelujemy o korzystanie z elementów odblaskowych!

Data publikacji 07.12.2022

Wczoraj, 6 grudnia, kilkanaście minut przed godziną 17 w Chybiu na ul. Bielskiej doszło do groźnego potrącenia pieszego. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana, wytyczone zostały objazdy. W związku z zabezpieczeniem związanym z wypadkiem ucierpiał policjant bielskiej drogówki, który został potrącony w miejscowości Landek.

Policjanci na miejsce wypadku zostali wezwani o 16.45. Zgłoszenie dotyczyło potrącenia pieszego przez kierującego busem. Według wstępnych ustaleń policjantów z cieszyńskiej drogówki, w momencie zdarzenia 29-letni pieszy miał znajdować się na jezdni, poza przejściem dla pieszych, bez elementów odblaskowych. Kierujący mercedesem sprinterem 46-latek był trzeźwy. Poszkodowany w zdarzeniu z poważnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Główna droga wjazdowa do Chybia, czyli ulica Bielska, była nieprzejezdna. W związku z koniecznością wyznaczenia objazdów cieszyńscy policjanci wspierani byli przez policjantów z bielskiej drogówki, którzy pomagali w wyznaczeniu i organizacji objazdów. Mundurowi kierowali pojazdy na objazd przez Iłownicę i Pierściec. Niestety, w trakcie obsługi i zabezpieczenia tego zdarzenia, doszło do kolejnego, na całe szczęście mniej groźnego potrącenia. Ucierpiał w nim 35-letni policjant wydziału ruchu drogowego bielskiej komendy policji, który kierował ruchem w związku z wyznaczonymi objazdami drogowymi. Kierująca citroenem 65-letnia kobieta, w trakcie skręcania potrąciła mundurowego, który został przewieziony do szpitala. Po badaniach okazało się, że obrażenia policjanta nie są poważne i zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Sprawczyni została ukarana mandatem karnym. Utrudnienia w ruchu trwały do godziny 21:00.

Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe. Dbajmy o własne życie.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Powrót na górę strony