Wiadomości

Mieszkańcy Rudy Śląskiej „Świecą Przykładem"

Data publikacji 02.12.2022

Rudzcy policjanci wraz ze strażakami OSP Ruda Śląska, Strażą Miejską i redaktorem Radia Express przeprowadzili wczoraj wieczorem wspólne działania „Świeć Przykładem”. Było ono skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W dzielnicach Halemba, Kochłowice i Wirek zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej korzystać z solidnych elementów odblaskowych i przestrzegać przepisów kodeksu drogowego.

Policjanci, strażnicy miejscy i strażacy z OSP Ruda Śląska wraz z przedstawicielami mediów spotkali się w czwartkowy wieczór, aby popularyzować noszenie odblasków przez pieszych w ramach akcji „Świeć Przykładem”. Celem działań było uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest być widocznym, szczególnie po zmroku. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy jest ubrany w ciemne kolory, to kierowca zobaczy go dopiero z odległości około 15 metrów, ale już wyposażonego w element odblaskowy, może zobaczyć z odległości nawet 150 metrów! Niby niepozorny element odblaskowy, a aż dziesięciokrotnie poprawia bezpieczeństwo pieszych.

Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi i redaktorzy Radia Express przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje tego przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie, nawet w centrach miast. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz gdy szybko zapoda zmrok, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

  • Policjanci w trakcie akcji Świeć Przykładem
  • Pies wykorzystywany do działań OSP Ruda Śląska na tle radiowozu oraz wozu transmisyjnego Radia Express
  • Strażnicy miejscy oraz policjanci w trakcie akcji "Świeć Przykładem"
  • Policjant trzymający odblaski akcji Świeć Przykładem
  • Policjant trzymający odblaski akcji Świeć Przykładem
Powrót na górę strony