Wiadomości

Podsumowanie policyjnej akcji NURD

Data publikacji 24.11.2022

Śląscy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie całego województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. W trakcie akcji mundurowi ujawnili ponad 1940 wykroczeń kierowców, w tym ponad 1436 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Policjanci zwracali też uwagę na samych pieszych i odnotowali 621 wykroczeń.

Głównym celem prowadzonych wczoraj przez policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń.

Mundurowi prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Szczególnym nadzorem stróże prawa objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących pojazdami.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu. Funkcjonujący od 17 września tego roku taryfikator przewiduje wysokie mandaty 1500 złotych (3000 złotych w recydywie) i 15 punktów za takie wykroczenia. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może orzec grzywnę do 30 tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.

Niestety mimo licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak i tych prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. W trakcie przeprowadzonych przez policjantów działań mundurowi ujawnili ponad 1940 wykroczeń popełnionych przez kierujących, w tym ponad 1430 tych niezwykle niebezpiecznych, bo na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Policjanci reagowali też na nieprawidłowe zachowania pieszych i odnotowali 621 wykroczeń popełnionych przez tę grupę użytkowników dróg. Do najczęstszych wykroczeń pieszych należało przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym (434 wykroczenia).

Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

A tak wyglądały działania w poszczególnych miastach naszego województwa:

 

Powrót na górę strony