Wiadomości

Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

Data publikacji 17.11.2022

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tychach włączyli do działań w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Symbolem wydarzenia jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy to kolor ostrzegawczy. Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest przede wszystkim edukacja na temat na przemocy, jak na nią reagować i jej skutecznie przeciwdziałać.

Przez pierwsze 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje skupiają się na zagadnieniach związanych z edukowaniem i profilaktyką w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży, gdzie każdy ma zapewnione odpowiednie warunki dorastania i rozwoju. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka.
Tyscy mundurowi jak co roku aktywnie włączyli się w działania profilaktyczne, mające przybliżyć założenia tej kampanii. Doskonałą okazją był konkurs zorganizowany w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach, którego uczniowie mieli za zadanie przygotowanie pracy plastycznej dotyczącej tematyki zapobiegania przemocy. Po burzliwym głosowaniu, w którym wzięli udział policjanci, wyłoniono zwycięzcę najlepszego projektu. Mundurowi, składając gratulacje podkreślili, jak ważne jest budowanie świadomości wśród młodzieży i kształtowanie w nich poczucia, że na przemoc należy reagować.

Pamiętaj!
Jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy wobec dziecka, masz wiele możliwości:
- w nagłych przypadkach zadzwoń pod numer 112,
- zadzwoń pod bezpłatną Niebieską Linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon 800-120-002,
- zadzwoń na bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod numer telefonu 800-121-212,
- skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – numer 116-111 działa przez całą dobę; można również napisać i wysłać wiadomość na stronie: www.116111.pl/napisz,
- zgłoś sprawę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – telefon (32) 323-22-61, (32) 323-22-63, poinformuj Sąd Rodzinny – telefon (32) 323-31-51, (32) 323-31-52,
- wejdź na stronę umtychy.pl/programy-spoleczne. Znajdziesz tam publikacje, które zawierają najbardziej przydatne informacje w sytuacji zetknięcia się z problemem przemocy oraz bazę teleadresową miejsc oferujących pomoc i wsparcie.

  • Umundurowani policjanci z kobietą oglądają prace plastyczne licealistów.
  • Prace plastyczne o tematyce kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
  • Napis "Policja" na mundurze i dopięta pomarańczowa wstążka.
  • Policjanci stoją przed pracami plastycznymi młodzieży i się im przyglądają.
  • Widoczny mundur policjanta z napisem "Policja" oraz dopiętą pomarańczową wstążką, w tle widoczne prace plastyczne.
  • Dwóch policjantów i policjantka stoją przed pracami plastycznymi wykonanymi przez licealistów.
  • Widoczny "Bona na niepytanie" oraz w tle zwycięska praca plastyczna.
  • Policjant trzyma w ręku rozłożone ulotki dotyczące kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
  • Umundurowana policjantka podpisuje "Bon na niepytanie".
  • Policjant rozmawia z dwoma uczennicami dalej widoczni policjanci oraz prace plastyczne.
  • Zdjęcie grupowe policjantów z uczestnikami konkursu w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
  • Zdjęcie grupowe policjantów, z dyrektorką szkoły oraz jej zastępcą, a także dwiema uczennicami, które wygrały konkurs na pracę plastyczną.
Powrót na górę strony