Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Komendant oddał hołd poległym policjantom

Data publikacji 01.11.2022

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinspektor Mirosław Mielańczyk uczcił dziś pamięć poległych Polskich Policjantów więźniów Ostaszkowa pomordowanych wiosną 1940 roku. Komendant uczcił również pamięć poległego w służbie aspiranta Michała Kędzierskiego, który został śmiertelnie postrzelony w maju ubiegłego roku. Na grobie tragicznie zmarłego aspiranta komendant zapalił znicz, oddając hołd poległemu w służbie.

Dzień Wszystkich Świętych jest okazją do uczczenia pamięci Polskich Policjantów więźniów Ostaszkowa pomordowanych wiosną 1940 roku. Dlatego tez zgodnie z tradycją Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinspektor Mirosław Mielańczyk zapalił znicz przy pomniku upamiętniającym zamordowanych wiosną 1940 roku dwóch polskich policjantów z Brzezia nad Odrą – Wilhelma Rydygiel i Józefa Paka, którzy zamordowani zostali przez NKWD.

Na uwagę zasługuje fakt, iż podinspektor Mirosław Mielańczyk jest prawnukiem zamordowanego Policjanta Wilhelma Rydygiel, który w połowie sierpnia 1939 roku objął Posterunek Policji w Czerwionce.

Wilchelm Rydygiel wpisany był na listę więźniów obozu w Ostaszkowie z dnia 7 kwietnia 1940 roku i wysłany na śmierć do Kalinina w grupie 88 osób.

Cześć Ich Pamięci !

  • Komendant przy tablicy pamiątkowej zamordowanych Policjantów przez NKWD w Ostaszkowie
  • Komendant na tle pomnika
  • Komendant przy grobie zabitego aspiranta Michała Kędzierskiego
  • Komendant oddaje honor przy grobie zastrzelonego w słuzbie policjanta
  • Grób Michała Kędzierskiego policjanta poległego w słuzbie
  • Komendant przy grobie zabitego policjanta
Powrót na górę strony