Wiadomości

Namierzeni przez policyjnego drona

Data publikacji 21.10.2022

Jednym z ustawowych zadań policjantów ruchu drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wszystkim jego uczestnikom. Do tego celu wykorzystują różne narzędzia, od ręcznych mierników prędkości i radiowozów wyposażonych w wideorejestratory po policyjnego drona. Obserwacja z powietrza pomaga w szybkiej reakcji funkcjonariuszy na wykroczenia popełniane wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ostatnio mundurowi, prowadząc działania na DK86 w Sarnowie, zarejestrowali bardzo niebezpieczne zachowania kierujących względem pieszych, za co ponieśli konsekwencje.

Wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego na stałe wpisało się w działania policjantów śląskiej drogówki ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Za pomocą drona mundurowi są w stanie obserwować sytuację drogową z powietrza i rejestrować niebezpiecznie i niezgodne z przepisami zachowania kierujących względem pieszych. Ostatnio takie działania przeprowadzono w rejonie przejścia dla pieszych na DK 86 w Sarnowie, gdzie często dochodziło do potrąceń. Stróże prawa ujawnili w sumie kilkanaście wykroczeń popełnionych przez kierowców, a do najgroźniejszych należało omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z nowym taryfikatorem obydwaj kierujący zarejestrowani na filmie ukarani zostali mandatami w wysokości 1500 złotych i aż 15 punktami. Po raz kolejny przypominamy, że każdy kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Film omijanie_przed_przejsciem_dla_pieszych.mp4

Pobierz plik omijanie_przed_przejsciem_dla_pieszych.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.01 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony