Wiadomości

Częstochowski Speed nie zwalnia - kolejny pijany kierowca zatrzymany

Data publikacji 14.10.2022

Policjanci z częstochowskiej grupy Speed zatrzymali 53-letniego mieszkańca powiatu kłobuckiego, który wsiadł za kierownicę volkswagena bez prawa jazdy i po spożyciu alkoholu. W organizmie miał prawie 2,5 promila alkoholu. Grozi mu teraz wysoka grzywna i nawet do 2 lat więzienia.

Mundurowi w ubiegłą środę patrolowali Wyczerpy, gdy na jednym ze skrzyżowań ich uwagę zwróciło zachowanie kierującego volkswagenem. Policjanci włączyli sygnały jednak mężczyzna nie reagował. Zatrzymał się dopiero wtedy, gdy mundurowi zajechali mu drogę. Za kierownicą siedział kompletnie pijany 53-latek z powiatu kłobuckiego. W organizmie miał blisko 2,5 promila alkoholu. W dodatku nie posiadał uprawnień do kierowania, a pojazd, którym się poruszał nie miał ważnych badań technicznych. Teraz oprócz wysokiej grzywny grozi mu więzienie.

Zaledwie ułamek sekundy wystarczył policjantom z częstochowskiej drogówki, by dostrzec na drodze pijanego kierującego i wyeliminować zagrożenie. Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo! Reaguj, gdy widzisz nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę lub jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza Twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
  • Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.75 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 408.59 KB)

Powrót na górę strony