Wiadomości

„Patrz na drogę! Nie w telefon!”

Data publikacji 06.10.2022

Wczoraj w Pszczynie ruszyły działania pn. „Patrz na drogę! Nie w telefon!”. Celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych, którzy podczas przechodzenia przez jezdnię całą swoją uwagę koncentrują na ekranie telefonu. Dzięki współpracy pszczyńskiej Policji z Urzędem Miasta na terenie miasta, w okolicy „pasów” prócz patroli drogówki znalazło się kilka potykaczy informacyjnych, które przypominają o tym, co jest najważniejsze-o naszym bezpieczeństwie.

Od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak oprócz nowych praw ustawodawca wprowadził także ich obowiązki. Zmiany objęły niekarane wcześniej wykroczenia osób poruszających się na piechotę. Chodzi o zapis, zgodnie z którym zabrania się:

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych-w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Z roku na rok na ulicach polskich miast można zauważyć coraz więcej osób wpatrujących się w ekrany smartfonów, które na pamięć przemierzają wyznaczoną sobie trasę. Niejednokrotnie Ci piesi kompletnie nie zwracają uwagi na otoczenie, ruch uliczny i pojawiające się zagrożenia. Obserwowane uzależnienie od urządzeń mobilnych niestety często prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze i to właśnie z tym problemem postanowili wspólnie walczyć pszczyńscy mundurowi i urzędnicy Urzędu Miasta.

Od wczoraj na terenie miasta, w okolicy przejść dla pieszych rozmieszczone są potykacze informacyjne, które przedstawiają plakat z mężczyzną, który przechodzi przez „pasy” i całą swoją uwagę koncentruje na ekranie smartfonu.

Kolorowy plakat przedstawia postać mężczyzny, który przechodzi przez przejście dla pieszych wpatrując się w telefon komórkowy. Na dole napis Patrz na drogę! Nie w telefon.
Kolorowy plakat, który przedstawia mężczyznę z telefonem w ręku na przejściu dla pieszych. Nad nim wykrzyknik w czerwonym kółeczku. Na dole podpis Patrz na drogę! Nie w telefon.

W ramach prowadzonych działań policjanci obejmą nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne i na których doszło do potrąceń. Przypominamy, że według nowych przepisów pieszy, który wejdzie na przejście, korzystając z urządzenia elektronicznego (które ogranicza mu pole widzenia i obserwację sytuacji wokół niego) może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 złotych.

Pamiętajmy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dbać o własne bezpieczeństwo! Dlatego apelujemy:

„Patrz na drogę! Nie w telefon!”.
 

  • Zdjęcie kolorowe przedstawia umundurowanego policjanta ruchu drogowego obok kolorowego plakatu informacyjnego.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia umundurowanego policjanta, który stoi obok kobiety, która pcha rower po chodniku.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia naszywkę Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie na policyjnym mundurze.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia umundurowanego policjanta, która uśmiecha się do chłopca na rowerku. Obok dziecka stoi kobieta z wózkiem.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia umundurowanego policjanta który stoi na chodniku obok mężczyzny.
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant obok plakatu informacyjnego.
Powrót na górę strony