Wiadomości

Podsumowanie policyjnych działań na autostradzie A4

Data publikacji 30.09.2022

Policjanci ruchu drogowego z garnizonu małopolskiego, opolskiego i śląskiego wraz z funkcjonariuszami ITD przeprowadzili wczoraj akcję „Bezpieczna autostrada”. W trakcie skoordynowanych działań stróże prawa zwracali uwagę na kierujących poruszających się z nadmierną prędkością, niestosujących się do zakazu wyprzedzania i łamiących pozostałe przepisy ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili w sumie 252 wykroczenia.

Do akcji "Bezpieczna Autostrada", która odbyła się wczoraj na najdłuższej w kraju autostradzie, włączyli się policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach oraz komend z Bytomia, Gliwic, Katowic i Zabrza. Zaproszenie do działań przyjęli także funkcjonariusze ITD oraz mundurowi ruchu drogowego z województwa małopolskiego i opolskiego, przez które również przebiega autostrada A4.

Podczas trwania akcji na terenie trzech województw mundurowi ujawnili łącznie 252 wykroczenia. Wśród najczęściej popełnianych wykroczeń było przekraczanie dozwolonej prędkości (105 przypadków) i niezachowanie należytej odległości między pojazdami (51 przypadków). Policjanci przy pomocy drona kontrolowali także przestrzeganie przez kierowców ciężarówek zakazu wyprzedzania, do którego nie zastosowało się aż 46 kierujących. Ponadto stróże prawa ujawnili 17 wykroczeń polegających na naruszeniu obowiązku jazdy blisko prawej krawędzi jezdni i 15 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu. W trakcie działań zostały wykorzystane nieznakowane radiowozy policyjnej grupy Speed, ręczne mierniki prędkości oraz bezzałogowy statek powietrzny.

Policja kolejny raz przypomina, że na autostradach obowiązują ograniczenia prędkości, a funkcjonariusze stale monitorują nie tylko najdłuższą autostradę w Polsce, ale także inne ulice i drogi województwa śląskiego tak, by każdy uczestnik ruchu drogowego mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

 • Na zdjęciu widzimy w tle bramki na autostradzie A4, na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej patrzący przez lornetkę.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy w tle bramki na autostradzie A4, oraz skręcający na polecenie policjanta autobus wycieczkowy koloru białego, a na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej z wyciągnięta lewą ręką – kierujący autobus do zatrzymania na parkingu.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy w tle autostradę A4, , a na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej tłumaczący kierowcy w białym samochodzie typu Van jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu w tle widzimy wnętrze radiowozu oznakowanego typu Van, a w środku siedzącą panią policjantkę umundurowana w kamizelce odblaskowej sprawdzającą dane w systemie policyjnym na komputerze.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu w tle widzimy bok radiowozu oznakowanego typu combi, a przednim na pierwszym planie jest ustawiony dron służbowy koloru czarnego z kamerą umieszczoną na ruchomym gimbalu.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu w tle widzimy Toalety przy autostradzie A4, a na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej tłumaczący kierowcy w białym samochodzie z czerwoną reklamą na boku typu Van jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu w tle widzimy wnętrze radiowozu oznakowanego typu Van, a w środku siedzącą panią policjantkę umundurowana w kamizelce odblaskowej tłumacząca odwróconemu tyłem do nas kierowcy jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu w tle widzimy budynek zarządzający na odcinku w Gliwicach-Bojkowie autostradą A4, a na pierwszym planie widoczni są trzej policjanci umundurowani policjanci w kamizelkach odblaskowych stojący za radiowozem oznakowanym sterujący dronem, który jest widoczny w centralnej części zdjęcia. Po prawej stronie widzimy zaparkowany cywilny biały pojazd typu combi.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy w tle autostradę A4 , a na pierwszym planie widoczni są dwaj umundurowaniu policjanci ubrani dodatkowo w kamizelki odblaskowe. Policjant stojący po lewej stronie trzyma lornetkę, a drugi po prawej stronie trzyma pilota sterującego dronem.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy ekran pilota sterującego dronem. Na ekranie jest widoczna autostrada z wysokości 35 metrów z poruszającymi się pojazdami.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy w tle autostradę A4 oraz parking z zaparkowanym pojazdem typu tir, a na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej tłumaczący kierowcy w żółtym pojeździe typu tir jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy bramki na autostradzie A4 wraz z zielonym pojazdem typu tir, a na pierwszym planie jest widoczna umundurowana pani policjant w kamizelce odblaskowej z wyciągnięta lewą ręką – kierująca pojazd do zatrzymania na parkingu.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy pole przy parkingu, a na pierwszym planie jest widoczna umundurowana pani policjantka w kamizelce odblaskowej tłumacząca kierowcy w zielonym pojeździe typu tir jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Działania na autostradzie A4 w tle autostradę A4 oraz parking z zaparkowanym pojazdem typu tir oraz dwoma oznakowanymi radiowozami typu van, a na pierwszym planie jest widoczny umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej tłumaczący kierowcy w białym pojeździe typu van jakie popełnił wykroczenie w dniu dzisiejszym.
  Działania na autostradzie A4
 • Na zdjęciu widzimy w tle autostradę A4 z jadącymi pojazdami oraz parking z zaparkowanymi trzema oznakowanymi radiowozami Inspekcji Transportu drogowego oraz Policji typu van i białym zatrzymanym pojazdem, a na pierwszym planie jest widoczny czarny dron z kamerą umieszczoną na gimbalu.
  Działania na autostradzie A4
Powrót na górę strony