Wiadomości

Policjant z Częstochowy doskonalił swoje umiejętności na torze w Salzburgu

Data publikacji 19.09.2022

Służba w Policji daje wiele satysfakcji i możliwość realizowania swoich pasji. Przekonał się o tym mł. asp. Michał Urbanik z częstochowskiej drogówki, który na początku września wziął udział w międzynarodowym szkoleniu motocyklowym służb mundurowych w Austrii. Mundurowy nie tylko doskonalił technikę prowadzenia jednośladu, ale miał też okazję wymienić się doświadczeniami z policjantami z innych krajów, ale przede wszystkim spełniał swoje marzenia.

Młodszy aspirant Michał Urbanik na co dzień pełni służbę w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. W sezonie letnim bardzo często patroluje drogi miasta i powiatu, poruszając się policyjnym motocyklem. Często również bierze udział w festynach, piknikach rodzinnych oraz działaniach profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów.
Policjant z zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki służbowe, dlatego został wyróżniony przez swoich przełożonych i na początku września wspólnie z mundurowymi ze stołecznej drogówki i z katowickiego ruchu drogowego pojechał służbowym jednośladem do Austrii. Tam odbyło się międzynarodowe szkolenie w zakresie bezpiecznej jazdy dla policyjnych motocyklistów zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Austrii przy współpracy z Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Przedsięwzięcie koordynowane było przez Komendę Główną Policji.

Oprócz 4 polskich policjantów, w szkoleniu uczestniczyli również mundurowi z Czech, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Węgier, Chorwacji, Włoch i Liechtenstein. Policjanci intensywnie szkolili się na torze w Salzburgu, pokonując wyznaczone odcinki z dużymi prędkościami oraz doskonaląc technikę jazdy motocyklem przy mniejszych prędkościach - po slalomie, czy po okręgu. W ostatnim dniu szkolenia motocykliści pod bacznym okiem instruktorów wjechali na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner. Nie tylko widoki zapierały dech w piersiach policjantów. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie przyznali, że doświadczenie zdobyte podczas tych kilku dni szkolenia na pewno przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa podczas pełnienia służby na drodze.

foto: Michał Urbanik

  • kilkadziesiąt policyjnych motocykli z różnych krajów w garażu
  • zbliżenie na twarz policjanta - w tle kilkadziesiąt motocykli policyjnych z różnych krajów
  • 4 policjantów pozuje do zdjęcia na tle gór
  • kilkadziesiąt policyjnych motocykli stoi na parkingu na szczycie góry
  • na pierwszym planie szyba policyjnego motocykla na tle górskiego krajobrazu
  • górski krajobraz
Powrót na górę strony