Wiadomości

Policyjny dron w walce z zagrożeniem bezpieczeństwa

Data publikacji 14.09.2022

Policjanci z drogówki codziennie czuwają nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj przeprowadzili działania z wykorzystaniem policyjnego drona na alei Wojska Polskiego w Częstochowie. Ujawnili 18 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli pieszy i rowerzysta to grupa osób najbardziej zagrożonych wypadkami na drodze. W zderzeniu z pojazdem przeważnie odnoszą poważne obrażenia. By temu przeciwdziałać i poprawić ich bezpieczeństwo, częstochowska drogówka regularnie prowadzi działania w rejonie przejść dla pieszych właśnie po to, by przypomnieć zarówno kierującym jak i samym pieszym, że od ich zachowania zależy bezpieczeństwo na drodze.

Wczoraj policjanci z Katowic z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego obserwowali kierujących poruszających się aleją Wojska Polskiego w Częstochowie. Ujawnili w ten sposób 18 wykroczeń, z czego 13 polegało na wyprzedzaniu bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. W momencie, gdy operator zaobserwował na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do policjantów z Częstochowy, którzy podejmowali na drodze interwencję wobec sprawcy.

Na pewno tego typu działania będą kontynuowane.

Przypominamy, że:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętać o obserwacji pojazdów.

 

 

Film dron.mp4

Pobierz plik dron.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.93 MB)

Nagranie audio audioseskrypcja.m4a

Pobierz plik audioseskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 239.92 KB)

Powrót na górę strony