Wiadomości

O bezpieczeństwie z uczestnikami forum

Data publikacji 30.06.2022

Podczas Światowego Forum Miejskiego katowiccy policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi, strażakami i ratownikami wodnymi katowicki Rynek zamienili w strefę promocji bezpieczeństwa. W formie zabaw, wystawy prac konkursowych, plansz informacyjnych oraz kina letniego policjanci rozmawiali z uczestnikami wydarzenia o bezpieczeństwie na wakacjach w mieście, na drodze, w górach czy nad wodą.

zdjęcie kolorowe: Prezydent Katowic Marcin Krupa i Naczelnik wydziału Prewencji Komendy miejskiej Policji w Katowicach podinsp. Paweł Warchol podczas briefingu prasowego

Bezpieczeństwo uczestników WUF 11, gości, turystów i mieszkańców Katowic jest priorytetem dla wszystkich służb zabezpieczających forum. Właśnie dlatego na wielu poziomach różnego rodzaju służby codziennie razem współpracują. Tym razem katowiccy policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi, strażakami i ratownikami wodnymi Rynek w Katowicach zamienili w strefę promocji bezpieczeństwa i odpowiadali na pytania uczestników. Na policyjnym stanowisku profilaktycznym można było zobaczyć prace laureatów z konkursów organizowanych w ramach różnych programów profilaktycznych. Prace dotyczyły m.in.: przeciwdziałania hejtu w Internecie, bezpieczeństwa seniorów, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Najmłodsi uczestnicy wspólnie z policjantami w formie zabawy za pomocą „pluszowego miasteczka” uczyli się bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez ulicę. Zainteresowani mogli wsiąść do radiowozu i wsiąść na motocykl policyjny.  Dorośli mogli przejść w specjalnych okularach „alkogoglach” przygotowany tor z pachołków i poczuć jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. W policyjnym kinie letnim można było zobaczyć filmy edukacyjne z przeprowadzonych akcji profilaktycznych z udziałem katowickich policjantów, strażników miejskich, ratowników wodnych oraz strażaków. Dla obywateli z Ukrainy wyświetlany był film w ich języku ojczystym pn. „Safe in Poland” zawierający normy i przepisy prawa obowiązujące w Polsce. Podczas wydarzenia można było porozmawiać z policjantami z patrolu rowerowego, drogówki oraz dzielnicowymi.

Ratownicy wodni z katowickiego Oddziału WOPR na swoim stanowisku zaprezentowali pokaz ratownictwa medycznego. Pokazano m.in. jak prawidłowo wykonać masaż serca oraz jak postępować przy zakrztuszeniu czy omdleniu. Na stanowisku ratowników wodnych można było zobaczyć sprzęt specjalistyczny, samochód oraz łódź ratunkową. 

Katowiccy strażnicy miejscy na swoim stanowisku promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ekologiczne sposoby przemieszczania się po mieście. Uczestnicy przyswajali wiedzę za pomocą zabawy w ekologiczne koło fortuny, grę wielkoformatową oraz łamigłówki, wykreślanki, kolorowanki i krzyżówki. Strażnicy z Zespołu Ochrony Środowiska zaprezentowali również swój elektryczny radiowóz oraz wystawę prac konkursowych pn. „Z bajką bezpiecznie”. 

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach – Szopienicach rozmawiali z mieszkańcami Katowic o tym jak uniknąć pożaru i co zrobić, kiedy do niego już dojdzie. Była to też doskonała okazją do zapoznania się ze sprzętem strażackim i wozami specjalistycznymi. 

Dużą niespodzianką dla uczestników imprezy była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w szablonie policjanta, strażnika miejskiego oraz strażaka, a także z maskotką policyjną „Sznupkiem” oraz straży miejskiej „Rysiem”.

Uczestników obdarowano różnymi materiałami edukacyjnymi m.in.: kolorowankami, naklejkami, kamizelkami odblaskowymi, bidonami, kapeluszami, skakankami, maskotkami Sznupka, kominami na szyję sfinansowanymi przez Urząd Miasta Katowice. Ponadto dla naszych sąsiadów z Ukrainy przygotowano kolorowanki, ulotki oraz broszury „Safe in Poland” w ich ojczystym języku przygotowane przez KGP.

Film VID-20220629-WA0002.mp4

Pobierz plik VID-20220629-WA0002.mp4 (format mp4 - rozmiar 16.01 MB)

Powrót na górę strony