Wiadomości

Policjant opowiadał młodzieży o tym, jak został dawcą szpiku

Data publikacji 07.06.2022

Policjant orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odwiedził młodzież z Marklowic. Mundurowy opowiedział im swoją historię. W 2015 roku oddał swój szpik swojemu genetycznemu bliźniakowi. Przeszczep u 15-letniego wówczas chłopca się przyjął i uratował mu życie.

Szkoła Podstawowa w Marklowicach realizuje projekt pod nazwą "Transplantologia. Jestem na tak!". W ramach projektu, do szkoły został zaproszony sierż. szt. Dawid Wita, który na co dzień jest policjantem orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.  Mundurowy opowiedział młodzieży swoją historię -  jak został dawcą szpiku dla swojego genetycznego bliźniaka. Policjant przybliżył też młodzieży procedurę rejestracji w bazie dawców szpiku, opowiedział też, jak wygląda sam zabieg pobrania szpiku. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne, naklejki i długopisy z logo fundacji DKMS. Policjant odpowiadał też na całą masę zadawanych przez młodzież pytań. Wielu z nich deklarowało chęć zarejestrowania się w bazie dawców, kiedy tylko osiągną pełnoletność.

Sierż. szt. Dawid Wita w 2012 roku zarejestrował się w bazie dawców szpiku. Kilka lat później, w 2015 roku, okazało się, że policjant ma swojego genetycznego brata bliźniaka w województwie warmińsko-mazurskim. 15-letni wówczas Mateusz, od 2012 roku chorował na białaczkę i był już po jednym przeszczepie, który niestety został odrzucony przez jego organizm. W lipcu 2015 roku policjant oddał chłopcu swój szpik i... uratował mu życie, ponieważ jego komórki macierzyste przyjęły się u 15-latka. Mateusz jest teraz dorosłym, zdrowym i bardzo zdolnym programistą.

Dla policyjnego muzyka dobro drugiego człowieka jest niezmiernie ważne. Dlatego postanowił podzielić się swoimi komórkami macierzystymi. Teraz zachęca innych. Podobnie jak Dawid, każdy dorosły człowiek może zostać dawcą szpiku i mieć szansę znalezienia swojego genetycznego bliźniaka. Aby zarejestrować się w bazie i dołączyć do ponad 9 mln osób na całym świecie, które są potencjalnymi dawcami, wystarczy wejść na stronę internetową DKMS. Tutaj dowiesz się jak możesz podarować innym szansę na życie.

  • umundurowany policjant stoi na scenie, za sobą ma wyświetlone logo DKMS, przed nim, na widowni siedzi młodzież
  • umundurowany policjant stoi na scenie, za sobą ma wyświetlone logo DKMS, przed nim, na widowni siedzi młodzież
  • młodzież siedzi na fotelach w auli, w rękach ma ulotki dotyczące fundacji DKMS
  • młodzież siedzi na fotelach w auli, w rękach trzyma ulotki dotyczące fundacji DKMS
  • dziewczyna siedzi na fotelu w auli, na kolanie trzyma ulotkę dotyczącą fundacji DKMS
  • umundurowany policjant stoi na scenie, za sobą na wyświetlaczu widać logo fundacji DKMS
Powrót na górę strony