Wiadomości

Policjanci również na wolnym dbają o bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 02.05.2022

Dwóch policjantów z Częstochowy po raz kolejny udowodniło, że policjantem się po prostu jest. Asp. Maciej Gołębiowski z częstochowskiej drogówki oraz mł. asp. Bartłomiej Rozpończyk z komisariatu V tego samego dnia zatrzymali na wolnym pijanych kierowców, którzy stwarzali realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Nieodpowiedzialni kierowcy odpowiedzą przed sądem.

Młodszy aspirant Maciej Gołębiowski to policjant ruchu drogowego, który podczas codziennej służby dba o bezpieczeństwo na drogach. Niejednokrotnie był świadkiem zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. Dlatego reaguje zawsze, gdy widzi pijanego za kierownicą. 1 maja około godziny 18.00, jadąc za pojazdem marki Geely Emgrand nabrał przypuszczeń, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Gdy pojazd zatrzymał się na czerwonym świetle, policjant podszedł do kierowcy i przedstawił się. Wtedy kierujący zaczął uciekać. Aspirant Maciej Gołębiowski poinformował dyżurnego i pojechał za nim. Przy alei Pokoju kierujący zatrzymał swój samochód i dalej uciekał pieszo. Został zatrzymany przez patrol z „dwójki”, który błyskawicznie zareagował na zgłoszenie dyżurnego. Kierujący 38-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Tego samego dnia, około 2 godzin później kryminalny z komisariatu V młodszy aspirant Bartłomiej Rozpończyk podróżował swoim samochodem, gdy przy ulicy Mehoffera wyprzedziła go dacia. Policjant zwrócił uwagę na kierującego, który od razu wydał mu się „podejrzany”. W dodatku w samochodzie przewoził małoletnie dziecko. Gdy kierujący dacią zatrzymał się pod sklepem, policjant podszedł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Na miejsce przyjechał patrol z „piątki”. Wstępne badania wskazały, że 28-letni kierujący miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź!

Od piątku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego policjanci zatrzymali aż 10 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak nietrzeźwy wsiada za kierownicę. Nie bójmy się też zadzwonić na policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

 

 

 

 

Powrót na górę strony