Wiadomości

Katyński Marsz Pamięci i obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 22.04.2022

Dzisiaj przed Pomnikiem Ofiar Katynia na Pl. Andrzeja w Katowicach oraz przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odbyły się obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zebrani wzięli udział w Katyńskim Marszu Pamięci. Uczestnicy uczcili pamięć kilku tysięcy policjantów II RP, poległych na służbie i pomordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD. W uroczystości wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Uroczystości, zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Prezydenta Katowic, rozpoczęły się o 11.00 przed Pomnikiem Ofiar Katynia na Placu Andrzeja w Katowicach.

W obchodach uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Teresa Bracka, Prezydent Katowic dr Marcin Krupa, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Sekretarz województwa śląskiego Dariusz Ptaś, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojewódzkich, kierownictwo Policji garnizonu śląskiego i innych garnizonów, komendant Szkoły Policji w Katowicach, przedstawiciele służb mundurowych i innych zaprzyjaźnionych służb, policyjnego związku zawodowego NSZZ Policjantów, szeregu instytucji, duchowieństwa, stowarzyszeń i fundacji, delegacje organizacji kombatanckich i patriotycznych, młodzież szkół średnich i wielu innych zaproszonych gości, a także mieszkańcy Katowic.

Obchody rozpoczęło złożenie meldunku Komendantowi Głównemu Policji przez dowódcę uroczystości oraz przegląd pododdziałów. Następnie zebranych gości powitała Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Głos zabrał także dr Andrzej Sznajder - dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił krótki zarys historyczny zbrodni katyńskiej. Po uroczystej modlitwie, organizatorzy obchodów złożyli wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katynia. Spod Pomnika wyruszył Katyński Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta przed Grób Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tam nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego.

Następnie lektor uroczystości zwrócił uwagę na tragedię, która wydarzyła się w środę 20 kwietnia br. w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek" w Pawłowicach. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu. Po minucie ciszy zapalony został „Znicz Pamięci” przy Grobie Policjanta Polskiego.

Następnie wręczono odznaczenia resortowe i odznaki regionalne.

Wicewojewoda Śląski, w asyście Komendanta Głównego Policji wręczył Medal Pro Patria przyznawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Medal otrzymał Prezydent Katowic dr Marcin Krupa.

Następnie Wicewojewoda Śląski w asyście Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach wręczył Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowych oraz pamiątkowy dyplom, przyznawane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Medalem został uhonorowany mł. insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich. Pamiątkowy dyplom otrzymała Urszula Myszuda - członkini Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.".

Ostatnim punktem tej części uroczystości było wręczenie 5 osobom Odznak Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego przez Sekretarza województwa śląskiego Dariusza Ptasia w asyście Radnego Sejmiku Śląskiego Jacka Świerkockiego. Złotą odznaką uhonorowano Katarzynę Grześkowiak, Felicję Wieczorek oraz Jana Kaczmarka - członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.". Odznakę srebrną przyznano podinsp. Januszowi Rygielskiemu - Dowódcy I Kompanii Prewencji OPP w Katowicach pełniącemu również funkcję Dowódcy Uroczystości oraz kom. Piotrowi Koziejowi - specjaliście Wydziału Prewencji KWP w Katowicach. Odznaki te są przyznawane przez Sejmik Województwa Śląskiego.

W trakcie uroczystości, w intencji pomordowanych policjantów i ich rodzin, modlili się policyjni kapelani. Następnie uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa z Dąbrowy Górniczej wystąpili przed uczestnikami wydarzenia, prezentując etiudę patriotyczną.

Kolejną częścią obchodów było odczytanie adresów okolicznościowych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Katowice, 22 kwietnia 2022 r. Pan nadinsp. Roman Rabsztyn Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Szanowny Panie Komendancie, Funkcjonariuszki i Funkcjonariusze, Szanowni Państwo, mijają 82 lata od zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowała blisko 22 tys. polskich obywateli, wśród nich ponad 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym funkcjonariuszy służb mundurowych. Pozbawiono wówczas życia elitę naszego narodu — patriotów, osoby oddane Ojczyźnie, gotowe do walki o jej niepodległość. Pamiętamy o tych wydarzeniach. Jestem dumny, że służby mundurowe aktywnie angażują się w uczczenie wydarzeń sprzed 82 lat. Organizowany dziś Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego to symbol pamięci o ofiarach straszliwej zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej. Dziękuję organizatorom Marszu: Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna 1939 r." i Urzędowi Miasta Katowice. Państwa zaangażowanie w kultywowanie pamięci o pomordowanych w 1940 roku funkcjonariuszach służb mundurowych godna jest najwyższego uznania. Warto dziś również przypomnieć o 100. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego, której powołanie było ściśle związane z procesem odbudowy państwa polskiego. Wspominając tę szczególną formację, pamiętamy przede wszystkim o tym, że jej trzon stanowili funkcjonariusze służący wcześniej w polskich formacjach policyjnych okresu powstań śląskich oraz walk o niepodległość. Przez kilkanaście lat śląscy policjanci strzegli bezpieczeństwa obywateli i zwalczali przestępczość. W 1939 roku dumnie stanęli do walki. Większość z nich nie przeżyła wojny — wielu stało się ofiarami zbrodni katyńskiej, inni trafili do obozów koncentracyjnych. Ci, którzy przetrwali, byli szykanowani przez władze komunistyczne, ich los doskonale obrazuje tragiczną historię naszego państwa w okresie PRL. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom i całej Policji za to, w jaki sposób dbacie o pamięć o swoich kolegach i historii całej formacji. To dzięki Wam zbrodnia katyńska jest stale obecna w naszej świadomości, nie może i nie będzie wymazana z pamięci Polski i Europy. Z wyrazami szacunku Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Warszawa, 19 kwietnia 2022 r. DO UCZESTNIKÓW OBCHODÓW 82. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ W KATOWICACH. Szanowni Państwo. Katyń był wielką, bezprzykładną zbrodnią wymierzoną w Polskę przez sowiecki reżim. Zbrodnią łamiącą wszelkie istniejące wówczas prawa dotyczące konfliktów zbrojnych i traktowania jeńców wojennych. Okrutna prawda o Katyniu została otoczona murem sowieckich kłamstw, ale również milczeniem świata. Jednakże, pomimo prób jej fałszowania i ukrywania, zawsze trwała w sercach i umysłach Polaków. Dziś, gdy widzimy dowody besłialskich zbrodni, jakich dokonują obecnie rosyjscy żołnierze w Ukrainie, rozumiemy jak nierozerwalną częścią zapędów tych, którzy marzą o wielkim rosyjskim imperium jest niewyobrażalne okrucieństwo i bezgraniczna przemoc wobec niewinnych. Dziękuję organizatorom i uczestnikom katowickich uroczystości przy Grobie Policjanta Polskiego za pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz za Państwa wkład w utrwalanie rzetelnej wiedzy o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Realizując nasz szczególny obowiązek troski o prawdę o Kałyniu, oddajmy dziś hołd wszystkim oparom sowieckiego i rosyjskiego totalitaryzmu. Z wyrazami szacunku Mariusz Błaszczak

 Warszawa, 22 kwietnia 2022 roku. Organizatorzy i Uczestnicy obchodów 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa śląskiego. Szanowna Pani PreZCS, Szanowny Panie Prezydencie, Szanowny Panie Komendancie, Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w obchodach ło0. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski. Żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w tych uroczystościach. Wspominane wydarzenia to niezwykle doniosła część historii naszego kraju. Wieńczyły bowiem wieloletnie starania Polaków o to, by mogli stać się gospodarzami na śląskiej ziemi. Poprzedzały je powstania śląskie — akty heroicznej determinacji Ślązaków i przejaw dążeń do zjednoczenia z niepodległą Rzeczpospolitą. W tym kontekście nie można nie wspomnieć śląskich policjantów, których oddziały formowały się przed stu laty. Pamiętamy dziś o ich codziennej służbie Polsce, ale także o ich martyrologii. Wielu z nich bowiem, jako uczestnicy powstań śląskich, więźniowie obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie czy członkowie armii generała Hallera walczący w wojnie polsko-bolszewickiej, złożyło ofiarę z życia. Zdecydowana większość z nich nie przeżyła wojny. Ci zaś, którym udało się ocalić życie, po wojnie byli szykanowani przez władze komunistyczne. Jest mi niezmiernie milo, że u podstaw dzisiejszej uroczystości leży szlachetna idea upamiętnienia działalności Policji Województwa Śląskiego w latach międzywojnia i oddania hołdu bohaterom wrześniowych walk w obronie Śląska. Szczególne słowa uznania kieruję do władz i członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." za wszelkie działania, które służą zachowaniu pamięci historycznej naszego narodu i upowszechnianiu wiedzy o Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego Rzeczpospolitej Polskiej. Gratuluję konsekwencji w podejmowaniu inicjatyw służących upamiętnieniu wydarzeń i osób, które odegrały znaczącą rolę w historii naszego kraju. Uczestnikom dzisiejszych obchodów życzę, by w tym trudnym dla naszej Ojczyzny, ale też dla całego świata, momencie pamiętali o naszym dziedzictwie historycznym i o wzorcach, które mogą stać się wsparciem i źródłem siły do służby Ojczyźnie. Z wyrazami szacunku Przemysław Czarnek

Katowice, 22 kwietnia 2022r. Szanowna Pani Teresa Maria Bracka Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r."z siedzibą w Katowicach. Szanowna Pani Prezes,obchody rocznic stulecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski stanowią podwójną okazję do przekazania życzeń, słów uznania a także gratulacji za wytrwałość w kultywowaniu pamięci o tych doniosłych w dziejach Śląska i Polski wydarzeniach. Ich wspomnienie jest cennym przesłaniem dla wszystkich, którym leży na sercu zachowanie historii naszego regionu oraz gromadzących i chroniących dobra dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Walka o powrót do Polski po ponad sześciuset latach rozłąki cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Ślązacy zachowali duchową, kulturową oraz językową więź z rodakami zamieszkującymi I Rzeczpospolitą. Powstańcze zrywy zapisały nową kartę w dziejach Śląska, wpłynęły na jego rozwój i losy mieszkańców. Powrót Górnego Śląska do Macierzy stanowił ukoronowanie tych dążeń, zaś utworzenie Policji Województwa Śląskiego, dzięki patriotycznym postawom funkcjonariuszy, przyczyniło się do ugruntowania nowego porządku oraz ochrony śląskiej tradycji, etosu kultury na terenie województwa. Na tych ponadczasowych wartościach i postawach budujemy zarówno teraźniejszość regionu, jak i ambitne wizje rozwoju Śląska na miarę XXI wieku. Do podziękowań za godne upamiętnienie rocznic, które przypominają o wielkich tradycjach naszego regionu dołączam życzenia dalszych sukcesów, satysfakcji płynącej z wyzwań podejmowanych w pracy zawodowej i społecznej działalności oraz wszelkiej pomyślności w Życiu osobistym. Z wyrazami sympatii i szacunku Jakub Cheistowski

Głos zabrali Komendant Główny Policji, Wicewojewoda Śląski i Prezydent Miasta Katowice, którzy podkreślili, w jak bestialski sposób zostali zamordowani przez sowieckie NKWD funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego oraz inni polscy jeńcy – ofiary zbrodni katyńskiej. Stając się jeńcami wojennymi traktowali byli z największa pogardą. Bici, głodzeni, zmuszani do ciężkiej pracy do końca pozostali niezłomni(…). Nie zgodzili się na akceptację ustroju sowieckiego. Byli patriotami. Kochali swoją Ojczyznę i właśnie dlatego zginęli. - powiedział gen. insp. dr Jarosław Szymczyk

Po apelu pamięci i salwie honorowej przed grobem zostały zapalone znicze oraz złożone biało-czerwone wieńce kwiatów przez delegacje.

Uroczystą oprawę uroczystości zapewnili policjanci z Kompanii Honorowej z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, a oprawę muzyczną policjanci Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wcześniej byli oni więzieni w trzech Obozach Specjalnych NKWD - Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach i obozach NKWD na terenie zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Historycy szacują liczbę ofiar, określanej dziś mianem „Zbrodni Katyńskiej”, na co najmniej 21768. Najbardziej dotkniętą tym grupą zawodową byli funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. Ich prochy spoczywają do dzisiaj na Polskich Cmentarzach Wojennych w Miednoje (Rosja), Bykowni koło Kijowa (Ukraina) oraz Cmentarzu Komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim (Ukraina). Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Wówczas to, w komunikacie rządowej agencji TASS, oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD. Przypadający 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, został uchwalony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

  • Policjanci z orkiestry i kompani reprezentacyjnej na uroczystościach
  • Meldunek Komendantowi Głównemu Policji
  • Policjanci z orkiestry i kompani reprezentacyjnej na uroczystościach stojący w dwuszerego
  • Komendant Główny Policji i dowódca uroczystości przed grobem
  • Poczet sztandarowy
  • Policjant przed grobem
  • Kadra oficerska przed grobem
  • Poczty sztandarowe
  • Dowódca uroczystości z Dyrektorem IPN przed mikrofonem
  • Zebrana kadra oficerska na uroczystości przed grobem
  • Zebrana kadra oficerska na uroczystości przed grobem
  • Warta honorowa przed pomnikiem
  • Zebrana kadra oficerska na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Delegacja składa kwiaty przed pomnikiem
  • Delegacja składa kwiaty przed pomnikiem
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Marsz Katyński idący ulicami Katowic
  • Odznaczenia leżące na stoliku
  • Odznaczenia leżące na stoliku
  • Tablice upamiętniające poległych policjantów
  • Warta honorowa przed grobem
  • Zbliżenia na krzyż i maszt z flagą
  • Policjant zapalający znicz na grobie
  • Policjant zapalający znicz na grobie
  • Warta honorowa przed grobem
  • Zebrana kadra oficerska na uroczystości przed grobem
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Wręczenie odznaczeń
  • Zebrana kadra oficerska i zaproszeni goście na uroczystości przed grobem
  • Zebrana kadra oficerska i zaproszeni goście na uroczystości przed grobem
  • Zebrana kadra oficerska i zaproszeni goście na uroczystości przed grobem
  • Zaproszeni goście na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Młodzież szkolna na uroczystości przed grobem
  • Lektor i orkiestra policyjna podczas uroczystości
  • Przemówienie Komendanta Głównego Policji
  • Przemówienie jednego z zaproszonych gości
  • Przemówienie jednego z zaproszonych gości
  • Przemówienie jednego z zaproszonych gości
  • Przemówienie jednego z zaproszonych gości
  • Przemówienie jednego z zaproszonych gości
  • Odczytanie Apelu Pamięci przez policjanta
  • Zebrana młodzież szkolna i poczty sztandarowe przed grobem
  • Salwa honorowa kompani reprezentacyjnej
  • Policyjna orkiestra
  • Złożenie wiązanek przez delegacje pod grobem
  • Złożenie wiązanek przez delegacje pod grobem
  • Złożenie wiązanek przez delegacje pod grobem
Powrót na górę strony