Wiadomości

Usiłowali przekupić policjantów

Data publikacji 12.04.2022

Minionej doby dwaj użytkownicy śląskich dróg, aby uniknąć odpowiedzialności za swoje przewinienia, próbowali wręczyć policjantom łapówki. Pijany rowerzysta oraz kierujący samochodem, który wyprzedzał na przejściu dla pieszych, odpowiedzą teraz nie tylko za wykroczenia drogowe. Przypominamy, że próba przekupienia policjanta to przestępstwo zagrożone kara więzienia.

Wczoraj policjanci z Pawłowic zatrzymali do kontroli drogowej 56-letniego rowerzystę. Mężczyzna zwrócił uwagę mundurowych, gdy przejeżdżając przez skrzyżowanie, nie potrafił zachować prostego toru jazdy, a na widok policyjnego patrolu, zaczął nerwowo się zachowywać. Policjanci natychmiast podjęli decyzję o konieczności przeprowadzenia czynności wobec cyklisty. Od legitymowanego 56-latka wyczuwalny był alkohol. Mundurowi sprawdzili stan jego trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna był pijany - badanie wskazało ponad 1,5 promila alkoholu. Stróże prawa poinformowali 56-latka, że jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Słysząc to, mężczyzna w zamian za odstąpienie od nakładania wysokiej grzywny zaoferował policjantom łapówkę. Stróże prawa odmówili i poinformowali go, że próba przekupstwa jest przestępstwem. To jednak nie zniechęciło mężczyzny, który w dalszym ciągu próbował „przekonać” policjantów do zmiany decyzji. Łapówkarz został zatrzymany w policyjnym areszcie. Dziś po wytrzeźwieniu będą z nim prowadzone dalsze czynności.

Natomiast w Jastrzębiu policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę forda, który wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Mundurowi nałożyli na mężczyznę mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych. Kierowca, znając konsekwencje, które mu grożą, postanowił załatwić sprawę w inny sposób. W zamian za odstąpienie od czynności służbowych zaproponował policjantom 1000 złotych łapówki. Nie zniechęciło go pouczenie oraz ostrzeżenie, że to, co próbuje uczynić, jest korupcją, a tym samym poważnym przestępstwem. Podczas kolejnej próby wręczenia pieniędzy poprzez włożenie ręki z gotówką przez otwartą szybę radiowozu, stróże prawa poinformowali mieszkańca województwa podkarpackiego, że zostaje zatrzymany pod zarzutem popełnienia przestępstwa. O całej sytuacji mundurowi natychmiast powiadomili oficera dyżurnego jednostki. 66-latek usłyszał zarzut wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

Przypominamy, że udzielenie lub próba wręczenia korzyści majątkowej lub osobistej policjantom pełniącym obowiązki służbowe jest przestępstwem.

Art. 229. kodeksu karnego

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Powrót na górę strony