Podziękowania za pomoc w przerwaniu przemocy w rodzinie
Na ręce Komendanta Komisariatu Policji w Kobiernicach wpłynęły podziękowania dla stróżów prawa za pomoc udzieloną ofierze przemocy domowej. Kobieta zgłosiła się po pomoc i otrzymała ją, a domowy oprawca musiał opuścić mieszkanie. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się, za co grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Końcem lutego do kobiernickiego komisariatu zgłosiła się mieszkanka jednej z miejscowości powiatu bielskiego, która zgłosiła, że mąż stosuje wobec niej przemoc. Od roku kobieta przeżywała domowy dramat, stając się ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej. Znalazła w sobie odwagę, aby przerwać milczenie i zgłosić przestępstwo. Stróże prawa przyjęli zawiadomienie i zebrali materiał dowodowy pozwalający na zatrzymanie domowego oprawcy. Mężczyzna usłyszał zarzuty przestępstwa znęcania się, za które może trafić za kraty nawet na 5 lat. Prokurator objął go policyjnym dozorem, nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do ofiary. Po niespełna trzech tygodniach kryminalni zakończyli dochodzenie, a do sądu trafił akt oskarżenia.
Pomoc była możliwa i przyszła na czas, ponieważ krzywdzona kobieta postanowiła zgłosić się po pomoc. Taka postawa często wymaga niewyobrażalnej odwagi, a niekiedy nawet bohaterstwa. Jednak bez tej pierwszej informacji i dłoni wyciągniętej po pomoc, policjantom bardzo trudno dowiedzieć się, że gdzieś dzieje się dramat. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, na którego postawienie ofiara domowej przemocy nierzadko musi odważyć się sama. Wtedy kolejne kroki będzie już mogła stawiać razem ze stróżami prawa i wsparciem instytucji, które powołano do tego, aby zwalczać przemoc w rodzinie.
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem patologicznym, które powoduje destrukcję rodziny i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci wychowywanych w takm domu. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Stosowaniu przemocy wobec najbliższych często towarzyszą inne patologie, takie jak alkoholizm.
Przemoc wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje, jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty.
W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od społeczności, od krewnych. Osoby doświadczające wielokrotnie przemocy nie informują nikogo o tym fakcie - ze strachu przed sprawcą, ze wstydu przez znajomymi, z obawy przed utratą źródła utrzymania, czy w poczuciu błędnie pojmowanego dobra dzieci.
Policja apeluje:
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Pamiętaj!
Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.