Wiadomości

Uchodźcy mogą liczyć na wsparcie świętochłowickich policjantów

Data publikacji 25.03.2022

Obywatele Ukrainy, uciekający przed wojną szukają bezpiecznego schronienia w Polsce. Również w Świętochłowicach znajdują pomoc. W tym ciężkim dla nich czasie wsparcia udzielają im mundurowi z miejscowej komendy. Policjanci odwiedzili jeden z domów na terenie miasta, gdzie schroniły się kobiety z dziećmi. Wszystko po to, aby omówić najważniejsze kwestie związane z ich bezpiecznym pobytem na ternie naszego kraju.

Na początku tygodnia policjanci ze świętochłowickiej komendy pojechali do jednego z domów na terenie miasta. Odwiedzili tam kobiety i dzieci, które znalazły bezpieczne schronienie w Świętochłowicach. Podczas spotkania mundurowi omówili z nimi najważniejsze kwestie związane z ich bezpiecznym pobytem na terenie naszego kraju, a w szczególności bezpieczeństwem dzieci. Zwrócili uwagę na to, że większość ludzi chce pomagać innym, jednak zdarzają się osoby, których intencje nie są dobre. Dlatego policjanci przypominali obcokrajowcom, że muszą  o tym pamiętać, bowiem narażeni są na przestępstwa takie jak, m.in. handel ludźmi. Stróże prawa zwrócili uwagę na ograniczone zaufanie podczas codziennych czynności, szukania pracy i przede wszystkim podróżowania z nieznanymi osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich trudną sytuację. Policjanci przypomnieli również o Europejskim numerze alarmowym 112, z którego mogą korzystać w sytuacjach zagrożenia.

Spotkanie było także świetną okazją, aby omówić bezpieczeństwo najmłodszych. Stróże prawa zwrócili uwagę na okoliczności, które są często przyczyną zagubień dzieci. Mali uchodźcy są w nowym miejscu, którego atrakcje wzbudzają ich ciekawość i przykuwają uwagę. Dlatego policjanci apelowali do ich matek o zachowanie szczególnej czujności oraz edukowanie dzieci, by wiedziały jak się zachować w przypadku ewentualnego zagubienia. Maluchy otrzymały gadżety kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem!” w postaci czapek w jaskrawym kolorze, które poprawiają ich widoczność w zatłoczonych miejscach oraz sylikonowe opaski „niezgubki”. To ważny element bezpieczeństwa, bardzo pomocny zwłaszcza w podróży, bowiem opaski mają miejsce na wpisanie numeru telefonu do rodzica lub opiekuna, dzięki czemu w razie potrzeby ułatwia szybkie nawiązanie z nimi kontaktu. Dzieci otrzymały także kolorowanki z zasadami bezpieczeństwa. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a policjanci podkreślali, że jesteśmy od tego, aby chronić i pomagać. Zapewnili obcokrajowców, że w sytuacji zagrożenia bez wahania należy zwrócić się do nas o pomoc.

Будьте пильні і обережні!

Більшість людей мають добрі наміри і хочуть помагати іншим. Вони пропонують матеріальну i фінансову допомогу, транспорт, нічліг чи роботу. Може трапитися, що хтось захоче скористатися Вашою скрутною життєвою ситуацією.

ТОМУ ПАМ'ЯТАЙТЕ:

 • якщо у вас немає транспорту, або кінцевого пункту подорожі, зверніться до найближчого рецепційного центру;
 • якщо ви користуєтеся транспортом, який пропонують випадкові, незнайомі люди, тримайтеся завжди в групі, запишіть і сфотографуйте реєстраційний номер транспортного засобу, яким ви подорожуєте і за можливості, відправте його рідним, або друзям;
 • не віддавайте свої документи незнайомим людям, не віддавайте свого телефону;
 • користуючись пропозиціями працевлаштування, будьте обачними та пильними;
 • залишайтеся на постійному зв’язку з сімєю, або друзями, повідомте їм точну адресу свого перебування та кожну його зміну.

Якщо ви відчуваєте загрозу, зателефонуйте на Європейський Номер Екстренної допомоги – 112 (безкоштовно)

 • Na zdjęciu mundurowy w jednym z domów na terenie miasta, w którym przebywają uchodźcy. Policjanci wręcza dzieciom gadgetów z kampnii "Mamo, Tato tutaj jestem" w postaci czapki i opaski sylikonowej.
 • zbliżenie na ręce policjanta oraz dziecka. Mundurowy zakłada na rękę dziecka opaskę sylikonową z kampanii Mamo, tato tutaj jestem""
 • Zbliżenie na mundurowego który zakłada na dłoń małej dziewczynce, trzymanej przez opiekuna na rękach opaskę sylikonową z kampanii "Mamo, tato tutaj jestem"
 • Na zdjęciu mundurowy w jednym z domów na terenie miasta, w którym przebywają uchodźcy. Policjanci wręcza dziecku gadgety z kampnii "Mamo, Tato tutaj jestem" w postaci czapki i opaski sylikonowej.
 • Na zdjęciu mundurowy w jednym z domów na terneie miasta w którym przebywają uchodźcy. Obok policjanta stoi kobieta, która trzyma na rekach małego chłopca. Dziecko ma na głowie jaskrawą czapkę z kampnii "Mamo, Tato tutaj jestem"
 • Na zdjęciu mundurowa w jednym z domów na terneie miasta w którym przebywają uchodźcy. Policjantka wręcza dziewczynce gadgety z kampnii "Mamo, Tato tutaj jestem" w postaci czapki i opaski sylikonowej.
Powrót na górę strony