Wiadomości

"Świeć przykładem - noś odblaski" akcja Radia Express i śląskiej drogówki zawitała do Rudy Śląskiej

Data publikacji 26.01.2022

Rudzcy policjanci wraz z mundurowymi ze śląskiej drogówki, strażakami i redaktorem Radia Express przeprowadzili wczoraj wieczorem wspólne działania „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Było ono skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W dzielnicach Godula, Wirek i Nowy Bytom zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej korzystać z solidnych elementów odblaskowych i przestrzegać przepisów kodeksu drogowego.

policjanci, strażacy stoją przy pojazdach służbowych

Policjanci i strażacy z Rudy Śląskiej wraz z przedstawicielami mediów i mundurowymi ze śląskiej drogówki spotkali się we wtorkowy wieczór, aby popularyzować noszenie odblasków przez pieszych w ramach akcji „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Celem działań było uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest być widocznym, szczególnie po zmroku. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany jest w ciemne kolory, to kierowca zobaczy go dopiero z odległości około 15 metrów, ale już wyposażonego w element odblaskowy, może zobaczyć z odległości nawet 150 metrów! Niby niepozorny element odblaskowy, a aż dziesięciokrotnie poprawia bezpieczeństwo pieszych.
Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.
Mundurowi i redaktorzy Radia Express przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje tego przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie, nawet w centrach miast. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz gdy szybko zapoda zmrok, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

zdjęcie z akcji świeć przykładem - noś odblaski - odblaski z napisem radio express leżą na masce policyjnego radiowozu - logo policji

  • zdjęcie z akcji świeć przykładem - noś odblask - policjant przekazał odblaskową opaskę starszej kobiecie
  • parking przed marketem, policjant wręcza odblask mężczyźnie, strażak stoi obok
  • zdjęcie z akcji świeć przykładem - noś odblaski - strażak z psem, obok dwie osoby z odblaskami, w tle samochód z napisem radio express
Powrót na górę strony