Wiadomości

Wystawiał fałszywe zaświadczenia o zarobkach

Data publikacji 18.01.2022

Policjanci mikołowskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą przedstawili zarzuty mieszkańcowi Tychów, który wystawiał fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dzięki tym dokumentom innym osobom udało się wyłudzić od banku ponad 130 tysięcy złotych pożyczek. 57-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W styczniu ubiegłego roku do Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie wpłynęło zawiadomienie jednego z banków o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku ze złożonymi przez kilku klientów wnioskami o udzielenie pożyczki. Placówka finansowa miała wątpliwości co do rzetelności dokumentów wpływających na zdolność kredytową pożyczkobiorców głównie przez to, że po pewnym czasie od wypłaty gotówki, raty pożyczek przestały być spłacane. Proceder miał miejsce jesienią 2020 roku.

Po roku żmudnej pracy śledczych zebrano materiał dowodowy, który obciążał nie tylko 4 klientów banku, ale przede wszystkim 57-latka z Tychów, dzięki któremu pozostała czwórka miała możliwość złożenia wniosków o pożyczkę. Okazało się, że tyszanin, który najprawdopodobniej ogłaszała swoje usługi w internecie, wybierał sobie przypadkowe firmy i pod ich szyldem wystawiał zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Policjanci przedstawili mu zarzuty oszustwa, wyłudzenia kredytu oraz fałszowania dokumentów. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W styczniu bieżącego roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Na poczet przyszłej kary śledczy zabezpieczyli ponad 150 tysięcy złotych należących do oskarżonego. Podobne zarzuty usłyszeli nieuczciwi klienci banku. Wszystkim grozi do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony