Wiadomości

Podsumowanie roku na śląskich drogach

Data publikacji 07.01.2022

Mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych i mniej osób rannych niż w latach ubiegłych. Do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego regionu z całą pewnością przyczyniły się działania policjantów ruchu drogowego, którzy każdego dnia pilnują przestrzegania przepisów. Nie inaczej będzie w tym roku, gdzie z całą stanowczością reagować będą na osoby rażąco łamiące przepisy drogowe.

Każdego dnia na drogach naszego województwa nad bezpieczeństwem czuwa średnio ponad pół tysiąca policjantów ruchu drogowego. Liczby te, połączone z zaangażowaniem mundurowych, z roku na rok skutkują poprawą bezpieczeństwa. W minionym roku odnotowaliśmy 2196 wypadków, w których zginęło 145 osób, a 2572 zostały ranne. To o 198 wypadków mniej niż w 2020 i 775 mniej niż w roku 2019. Aż o 44 ofiary śmiertelne mniej niż w 2020 i o 54 mniej niż w 2019, a także mniej osób rannych (2730 w 2020 i 3569 w 2019 roku). Niepokoić może liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących. W ubiegłym roku 7563 osoby wsiadły za kierownicę po pijanemu - to prawie 2 tysiące więcej zatrzymanych niż w roku 2020. Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2021 roku roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym stróże prawa zatrzymali 3028 kierujących. Na niebezpieczne i niezgodne z przepisami zachowania na drodze policjanci będą reagowali z całą stanowczością. Przypominamy zatem o obowiązującym od 1 stycznia nowym taryfikatorze.

Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2022 roku dołożymy wszelkich starań, aby znów był bezpieczniejszy niż w latach ubiegłych.

  • Na pierwszym planie policyjny radiowóz. W tle policjanci ruchu drogowego.
  • Na pierwszym planie policjant ruchu drogowego rozmawiające przez radiostacje. W tle skocznia narciarska i kibice.
  • policjanci ruchu drogowego kontrolujący prędkość
  • policjantka ruchu drogowego zatrzymująca trzymająca tarcze do zatrzymywania pojazdów
  • policjant ruchu drogowego kontrolujący trzeźwość kierującego samochodem dostawczym
  • na pierwszym planie policjant ruchu drogowego. W tle 2 wozy strażackie i rozbity na słupie oświetleniowym biały samochód dostawczy.
  • policjant i policjantka z dziewczynką pozują do zdjęcia. W tle strażak, wóz strażacki, radiowóz policyjny i straży miejskiej.
  • policjant ruchu drogowego stojący przy radiowozie i obserwujący bieg.
  • policjantka i policjant ruchu drogowego w trakcie kontroli rowerzysty
Powrót na górę strony