Wiadomości

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas działań "ZNICZ 2021"

Data publikacji 29.10.2021

Jak co roku, przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich, w całej Polsce prowadzona jest akcja "ZNICZ 2021". O przebiegu działań oraz zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. Pamiętajmy, że jest to również czas, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch na drogach będzie coraz większy, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii, dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2021" mundurowi sprawdzać będą stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż, warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. W wielu miejscach pojawiły się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Apelujemy też do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu i po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

 • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
 • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
 • Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
 • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
 • Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
 • W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
 • Pamiętajmy także, że od 20 marca 2020 roku do odwołania w naszym kraju ogłoszono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Wszyscy bezwzględnie muszą stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń, które zostały wprowadzone dla naszego wspólnego dobra. Na każdym z nas ciąży odpowiedzialność za zdrowie innych, a nasza niefrasobliwość może kogoś kosztować życie.

Aktualnie zasady bezpieczeństwa znajdują się pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
A tak wyglądają zmiany w organizacji ruchu drogowego w poszczególnych miastach:

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu "Akcji ZNICZ" w poszczególnych miastach naszego województwa.

 • umundurowany policjant udziela wywiadu radiowego
 • Policjanci podczas kontroli prędkośći na drodze. Z prawej fragment radiowozu.
 • Policjanci kontrolują prędkość z laserowym miernikiem pomiaru prędkości.
 • Policyjny radiowóz w okolicy cmentarza.
 • Policjanci wykonują czynności we wnętrzu radiowozu.
 • Policjanci - kobieta i mężczyzna podczas prowadzenia akcji Znicz w okolicy cmentarzy. Po prawej przejeżdża samochód
 • Policjanci podczas prowadzenia akcji Znicz w okolicy cmentarzy.
 • Policjant stoi przy ulicy, a za nim znajdują się zaparkowane samochody.
 • Fragment radiowozu z napisem policja, a na nim znicz z zawieszką o treści zapal tym, co nie dojechali.
 • Policjant wręcza mężczyźnie znicz z zawieszką o treści zapal tym, co nie dojechali.
 • Policjant wręcza mężczyźnie znicz z zawieszką o treści zapal tym, co nie dojechali.
 • Policjant kontroluje kierowcę czarnego samochodu.
 • Policjant trzyma w rękach znicz z zawieszką o treści zapal tym, co nie dojechali.
 • Dwóch policjantów podczas wieczornej kontroli pojazdu.
 • Policjanci kierują ruchem na drodze przy przejściu dla pieszych i w okolicy cmentarza.
 • Monitor z obrazem zarejestrowanym z policyjnego drona.
 • Policyjny dron użyty do działań Znicz.
 • Widok z policyjnego drona w Bielsku-Białej.
 • Policjanci kierują ruchem na drodze przy przejściu dla pieszych i w okolicy cmentarza.
 • Policjanci kierują ruchem na drodze przy przejściu dla pieszych i w okolicy cmentarza.

Film Film z policyjnego drona.

Pobierz plik Film z policyjnego drona. (format mp4 - rozmiar 23.17 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu.

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu. (format mp3 - rozmiar 212.97 KB)

Powrót na górę strony