Wiadomości

Policjant na medal

Data publikacji 23.10.2021

Wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Odznaczenia te nadane zostały przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę. Wśród uhonorowanych znalazł się sierżant sztabowy Piotr Nowak z jaworznickiej Policji, który zaangażował się w ratowanie życia ludzkiego podczas pandemii.

Krzyż Zasługi to odznaczenie ustanowione w 1923 roku. Nadawane jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Wśród uhonorowanych znalazł się jaworznicki Policjant sierżant sztabowy Piotr Nowak, który został odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi” za ratowanie życia ludzkiego podczas pandemii.
Cała historia wydarzyła się wiosną zeszłego roku podczas pierwszej fali Covid, gdy sierż. szt. Piotr Nowak był jeszcze funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Na urlopie zgłosił się jako ochotnik wraz z innymi osobami do pomocy w Domu Pomocy Społecznej w Czernichowie. Dwa tygodnie kierował tam pracą 40 wolontariuszy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem blisko dwustu podopiecznych. Niewątpliwie taka postawa jest godna najwyższego szacunku i uznania. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Artur Bednarek oraz Komendant Miejski Policji w Jaworznie młodszy inspektor Piotr Uwijała, którzy byli obecni podczas uhonorowania naszego Policjanta, złożyli mu gratulacje. Szef jaworznickich policjantów podkreślił, że jego gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi nawet z narażeniem życia oraz wykazana odwaga i męstwo zasługują na wyrazy głębokiego uznania.    

foto. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

 

  • Policjant podczas odznaczenia
  • Policjanci i kobieta zdjęcie grupowe
  • Zdjęcie siedzących osób podczas uroczystości
  • Zdjęcie siedzących osób podczas uroczystości
  • Zdjęcie policyjnych muzyków
  • Zdjęcie grupowe na schodach Urzędu Wojewódzkiego
Powrót na górę strony