Wiadomości

Ćwiczenia sztabowe Tunel 21 w Rydułtowach

Data publikacji 28.09.2021

W minioną sobotę w tunelu kolejowym w Rydułtowach odbyły się ćwiczenia sztabowe pod nazwą "Tunel 21". W ćwiczeniach wzięli udział między innymi policjanci z Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego, a także z Oddziału Prewencji w Katowicach. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie współdziałania i koordynacji służb oraz inspekcji w czasie sytuacji kryzysowej.

W minioną sobotę w rejonie tunelu kolejowego w Rydułtowach odbyły się ćwiczenia sztabowe pod nazwą "Tunel 21". Organizatorem przedsięwzięcia był Śląski Urząd Wojewódzki. Tematem ćwiczeń była akcja ratownicza oraz ewakuacja, prowadzone w związku z zadymieniem oraz pożarem składu pasażerskiego w tunelu kolejowym w Rydułtowach. Ich główny cel polegał na sprawdzeniu współdziałania i koordynacji służb oraz inspekcji w czasie sytuacji kryzysowej, sprawdzenie zasad powiadamiania i wymiany informacji o zagrożeniu pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w działaniach, jak również doskonalenie umiejętności organizacji działań ratowniczych i logistycznychw terenie.

Na miejscu akcję ratowniczo-gaśniczą prowadzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Policjanci z Komisariatu Policji w Rydułtowach, Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Oddziału Prewencji w Katowicach zabezpieczali miejsce zdarzenia. Część policjantów pomagała przy transpocie poszkodowanych do punktu, gdzie przekazywano ich Ratownictwu Medycznemu. Na miejscu pracowały też inne służby: policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze Komendy Regionalnej Służby Ochrony Kolei w Katowicach, Ochotnicza Straż Pożarna z Rydułtów, pracownicy PKP, Śląskich Kolei i inni. Ćwiczenia sztabowe zakończyły się przed 13:00.

 

  • pociąg stojący w tunelu kolejowym, strażak odbiera osobę poszkodowaną od innego strażaka
  • strażak rozmawia z osoba poszkodowaną, która trzyma się za głowę, obok leży manekin na desce ortopedycznej
  • umundurowani policjanci klęczą przy osobach poszkodowanych, strażak idzie po kolejnych poszkodowanych, inne osoby w kamizelkach obserwują ćwiczenia
  • umundurowani policjanci wnoszą umieszczonego na noszach ortopedycznych poszkodowanego, wnoszą go pod górę
  • policjanci pomagają przy przeprowadzeniu osób poszkodowanych z miejsca wypadku, podtrzymują ich
  • policjanci umundurowani stoją, jeden z nich rozmawia przez radiotelefon, stoi wóz straży pożarnej, pozoranci stoją w oddali, dwóch strażaków kuca, jeden pije wodę z butelki
  • policjanci w kamizelkach odblaskowych niosą na noszach osobę poszkodowaną
  • osoby w kamizelkach odblaskowych stoją i rozmawiają po zakończonych ćwiczeniach sztabowych
  • uczestnicy ćwiczeń sztabowych, przedstawiciele różnych służb w kamizelkach odblaskowych pozują do zdjęcia
Powrót na górę strony