Wiadomości

Policjanci przekazali do muzeum broń z XIX wieku

Data publikacji 28.09.2021

Bieruńscy policjanci prowadzili pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach postępowanie w sprawie odnalezienia podczas rozbiórki starego domu na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego broni z 1889 roku. Taką właśnie historyczną pamiątkę, która pod ziemią przetrwała ponad 100 lat, stróże prawa przekazali do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach.

O fakcie odnalezienia broni palnej z końca XIX wieku policjanci z komendy w Bieruniu zostali powiadomieni na początku tego roku. W sprawie wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowała tyska prokuratura. Powołany w ramach tego postępowania biegły z zakresu badań broni i balistyki określił, że zabezpieczona przez policjantów broń, to karabin Mauser niemieckiej produkcji z 1889 roku. Jak się okazało, broń przeleżała pod posadzką wybudowanego w XIX wieku domu, który od kilkudziesięciu lat nie był już zamieszkały.

Mając na względzie fakt, że zabezpieczony karabin stanowi wspaniałą pamiątkę historii naszego regionu, policjanci postanowili przekazać go do muzeum. Do wniosku śledczych przychylił się prokurator wydając postawienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie mausera do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach. XIX-wieczna broń wzbogaciła już tyski zbiór eksponatów muzealnych.

Karabin Mauser leży na podłodze

Powrót na górę strony