Wiadomości

Śląscy policjanci prowadzą działania ROADPOL Safety Days – Żyj i pozwól żyć innym

Data publikacji 21.09.2021

W ramach trwających działań ROADPOL Safety Days policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i mysłowickiej jednostki przeprowadzili dzisiaj akcję promującą bezpieczeństwo na drodze. Wspierani przez uczniów klasy mundurowej i przedszkolaków stróże prawa dyscyplinowali kierowców mandatami przygotowanymi przez dzieci. Każdy mandat wiązał się z wykonaniem zadania wymyślonego przez najmłodszych. Kierowcy otrzymywali także do wypełnienia deklarację zobowiązującą do przestrzegania podstawowych przepisów i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W dniach 16-22 września 2021 roku, w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem:

Żyj i pozwól żyć innym

Organizatorzy akcji podkreślają, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania użytkowników dróg.

Każdy z nas może wziąć udział w działaniach Roadpol Safety Days składając deklarację w mediach społecznościowych. Można ją pobrać na stronie: https://www.roadpolsafetydays.eu/index.php/pledge

W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym włączyła się firma Screen Network S.A. poprzez emisję na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych spotu reklamującego akcję. Więcej na temat akcji na stronie: https://www.roadpolsafetydays.eu/

Dzisiaj policjanci drogówki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z mysłowickimi policjantami przeprowadzili w Mysłowicach akcję promującą bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wspierani przez uczniów klasy mundurowej, a także przedszkolaków stróże prawa dyscyplinowali kierowców mandatami wykonanymi własnoręcznie przez dzieci. Każdy mandat wiązał się także z wykonaniem określonego zadania wymyślonego przez najmłodszych. Policjanci uświadamiali kierujących jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i stosowanie zasad bezpieczeństwa na drodze oraz wręczali deklaracje, które podpisane przez kierowców mają im o tym przypominać. Prawidłowe zachowania na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego to klucz do uzyskania celu prowadzonych działań, czyli Wizji Zero - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Dziękujemy za udział wszystkim obecnym przedstawicielom mediów, wychowawcom i dzieciom z Przedszkola numer 8 i numer 12 w Mysłowicach, wychowawcom i uczniom klasy mundurowej z II Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach, a także Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice.

A tak wyglądały działania w poszczególnych jednostkach województwa śląskiego:

- Bielsko-Biała

- Będzin

- Bieruń

- Cieszyn

- Dąbrowa Górnicza

- Gliwice

- Jastrzębie-Zdrój

- Jaworzno

- Lubliniec

- Mikołów

- Mysłowice

- Pszczyna, Pszczyna

- Racibórz

- Rybnik

- Sosnowiec

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Zabrze

- Żory

- Żywiec

  • Kierująca, która otrzymała mandat od przedszkolaków udziela wywiadu mediom.
  • Przedszkolaki trzymające przygotowane przez nich plakat z hasłami Żyj i pozwól żyć innym. Kierowco zwolnij. Prowadzę jestem trzeźwy.
  • Policjant ruchu drogowego wręcza przedszkolakom odblaski.
  • Policjanci wraz z przedszkolakami podczas akcji.
  • Policjanci ruchu drogowego w rozmowie z przedszkolakami.
  • Na pierwszym planie dwóch policjantów ruchu drogowego, a w tle uczeń klasy mundurowej korzystający z laserowego miernika prędkości.

Film Spot_kampanii.mp4

Pobierz plik Spot_kampanii.mp4 (format mp4 - rozmiar 18.03 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 276.37 KB)

Powrót na górę strony