Wiadomości

Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie. Apelujemy o rozwagę

Data publikacji 13.08.2021

W związku ze wzmożonym ruchem pątniczym na drogach miasta i powiatu częstochowskiego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów. Pamiętajmy również o przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

W ostatnich dniach na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego można obserwować wzmożony ruch pielgrzymkowy. W tym okresie trwają uroczystości kościelne na Jasnej Górze z udziałem wielu zorganizowanych grup pielgrzymkowych z całego kraju. Szczyt pielgrzymkowy, który przypada na 15 sierpnia, to przede wszystkim okres wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego, których zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego przejścia pielgrzymów przez ulice naszego regionu i miasta. Dlatego przypominamy o bezwzględnym obowiązku stosowania się do poleceń funkcjonariuszy kierujących ruchem drogowym!

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego:

  • przed wejściem na jezdnię zawsze zatrzymaj się i upewnij, że możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę;
  • nigdy nie wychodź na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd. Żaden samochód się w miejscu nie zatrzyma, a ty odniesiesz poważne obrażenia;
  • bezwzględnie przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, kieruj się ostrożnością i zasadą ograniczonego zaufania na drodze.

Kierowco:

  • przed przejściem dla pieszych lub miejscem, w którym występuje wzmożony ruch niechronionych uczestników ruchu drogowego zachowaj czujność, zwolnij i bądź ostrożny;
  • nie przekraczaj dozwolonych limitów prędkości;
  • dostosuj technikę jazdy do warunków panujących na drodze;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pojazdu znajdując się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wyrozumiałość, kulturę na drodze i wzajemny szacunek.

Pamiętajmy również, że na terenie kraju nadal występuje stan zagrożenia epidemicznego w związku z występowaniem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i tylko nasza odpowiedzialna postawa może uchronić nas i naszych bliskich przed zachorowaniem.

W dalszym ciągu powinniśmy utrzymywać dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce oraz nosić maseczki.

Sprawdź aktualne zasady bezpieczeństwa w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapoznaj się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Powrót na górę strony