Wiadomości

Tymczasowy areszt dla oszusta podajacego się za policjanta

Data publikacji 06.08.2021

Kryminalni z sosnowieckiej komendy Policji zatrzymali mężczyznę, który podając się za prokuratora, a później policjanta, wyłudził od 82-letniego mężczyzny 3000 złotych. Decyzją Sądu Rejonowego w Sosnowcu zatrzymany trafił na 3 miesiące do aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

W miniony wtorek w domu 82-letniego mieszkańca Sosnowca zadzwonił telefon stacjonarny. Osoba podająca się początkowo za prokuratora poinformowała, że Policja podejmuje próbę zatrzymania oszusta, w związku z czym prosi o współpracę w tym zakresie. Jak w większości tego typu przypadków, 82-latek miał pod kontrolą Policji przekazać swoje oszczędności, które w ramach prowadzonej akcji miały przyczynić się do zatrzymania oszusta. Realizowane liczne kampanie informacyjne, warsztaty i spotkania z seniorami, na których policjanci omawiają sposoby działania przestępców, przyniosły rezultat. Senior, słysząc o podobnych metodach działania oszustów, poinformował sosnowieckich policjantów o całej rozmowie telefonicznej. Dalszą sposób rozmowy i scenariusz przekazania gotówki ułożyli policjanci z wydziału kryminalnego. W umówionym miejscu i czasie 50-letni mieszkaniec Zabrza przekonany, że jego plan się właśnie realizuje, spotkał się ze swoją niedoszłą ofiarą. W trakcie odbierania 3000 złotych został zatrzymany na gorącym uczynku. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił sędziemu na zastosowanie wobec mężczyzny 3-miesięcznego tymczasowego aresztowania. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz kara do 8 lat więzienia.

Po raz kolejny przypominamy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce Policji lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Powrót na górę strony