Wiadomości

Ratunek dla życia w zasięgu ręki

Data publikacji 22.06.2021

Wielu z nas już udzielało lub będzie komuś udzielać pierwszej pomocy. Jej podstawy powinien znać każdy, gdyż w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i braku oddechu, każda sekunda jest niezmiernie ważna. Aby zwiększyć szanse na przeżycie ratowanej osoby, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Urządzenia te coraz częściej można spotkać w budynkach instytucji publicznej. Wkrótce z pomocy automatycznego defibrylatora będzie można również skorzystać w każdej komendzie Policji województwa śląskiego.

Defibrylatory ustawione w kształt serce na schodach przed wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, prowadzenie ucisków klatki piersiowej i użycie AED w ciągu 3 do 5 minut od utraty przytomności, daje ratowanej osobie nawet 70% szans na przeżycie. Czym właściwie jest AED?

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie, którego należy użyć w przypadku udzielania pomocy osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia – gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha. Obsługa AED nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Urządzenie komunikatami głosowymi instruuje osobę udzielającą pierwszej pomocy, a dostarczany impuls elektryczny może przywrócić prawidłowy rytm serca.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w obecności Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominika Łączyka oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZP asp. sztab. Michała Szczęśniaka nastąpiło przekazanie 32 defibrylatorów wraz z wyposażeniem wszystkim komendom miejskim i powiatowym garnizonu śląskiego. Wcześniej został udzielony instruktaż przez Adriana Ucińskiego z Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa, który dotyczył między innymi postępowania w przypadku użycia AED w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia oraz wyboru i właściwego oznakowania miejsca w komendzie, w którym zostanie zamontowany defibrylator. Urządzenia zostaną umieszczone w pobliżu pomieszczeń służby dyżurnej – miejsca obsługi interesantów. To tutaj policjanci pełnią służbę przez całą dobę, dlatego w przypadku gdy na terenie jednostki Policji lub w jej pobliżu dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, AED będzie łatwo dostępne.

Wyposażając wszystkie komendy miejskie i powiatowe garnizonu śląskiego w urządzenia AED, śląscy policjanci realizują rekomendacje w zakresie Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji (Public Access Defibrillation Program). Są to działania mające na celu zwiększenie dostępności AED w miejscach publicznych. Takie rozmieszczenie urządzeń wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa interesantów przebywających w komendach, ale również pracowników cywilnych i policjantów pełniących w nich służbę. Im większa ilość defibrylatorów w przestrzeni publicznej, tym mniej dramatycznych akcji ratunkowych zakończonych niepowodzeniem.

Zakup AED to wynik inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego, Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Pracowników Policji w Katowicach i Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Pracowników Policji w Katowicach oraz współpracy Wydziału Zaopatrzenia i Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Środki na zakup urządzeń zostały pozyskane z Funduszu Prewencyjnego PZU.

Warty podkreślenia jest fakt, iż garnizon śląski jako pierwszy w kraju podjął działania zmierzające do wyposażenia wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji w automatyczne defibrylatory zewnętrzne.


Automatyczne defibrylatory po przekazaniu trafiły do wszystkich komend w naszym województwie. Urządzenia zostały już zamontowane w następujących jednostkach Policji:

- Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej

- Komendzie Powiatowej Policji w Bieruniu

- Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie

- Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie

- Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie

- Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej

- Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach

- Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie

- Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach

- Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku

- Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu

- Komendzie Powiatowej Policji w Mikołowie

- Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach

- Komendzie Powiatowej Policji w Myszkowie

- Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich

- Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

- Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu

- Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej

- Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku

- Komendzie Miejskiej Policj w Siemianowicach Śląskich

- Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu

- Komendzie Miejskiej Policji w Świętochłowicach

- Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowskich Górach

- Komendzie Miejskiej Policji w Tychach

- Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu

- Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu

- Komendzie Powiatowej Policji w Żywcu

 • Defibrylatory ułożone "jeden za drugim", w tle widoczne pudełka, w które zostaną spakowane urządzenia.
 • Defibrylatory leżące obok siebie. Na przodzie każdego z nich znajduje się czerwone serce z białą błyskawicą.
 • Defibrylatory ustawione w kształt serca na schodach przed wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Widoczny duży fragment komendy oraz niebo i chmury.
 • Defibrylatory ustawione w kształt serca na schodach przed wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
 • Na pierwszym planie maska oznakowanego radiowozu, na której leżą dwa defibrylatory - opakowanie jednego z nich jest otwarte i widać jak wygląda urządzenie. W tle defibrylatory ustawione w kształt serca na schodach przed wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
 • Defibrylatory ustawione w kształt serca na schodach przed wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Z prawej i lewej strony schodów stoją oznakowane radiowozy policyjne z włączonymi światłami błyskowymi.
 • Policjant Wydziału Doboru i Szkolenia składa meldunek Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Zdjęcie wykonane w auli, wśród uczestników spotkania sa umundurowani policjanci oraz pracownicy cywilni.
 • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podczas przemówienia. Obok niego stoja defibrylatory oraz skrzynie, w których zostaną umieszczone na ścianach w komendach Policji.
 • Przedstawiciel związków zawodowych Policji podczas przemówienia. Obok niego stoja defibrylatory oraz skrzynie, w których zostaną umieszczone na ścianach w komendach Policji.
 • Jeden z gości podczas przemówienia. Obok niego stoja defibrylatory oraz skrzynie, w których zostaną umieszczone na ścianach w komendach Policji.
 • Skrzynka z napisem AED stoi na podłodze w auli, na niej umieszczony jest defibrylator. W tle na ścianie napis Policja, widoczne puste miejsca siedzące oraz oświetlenie na suficie, które tworzy kształt promieni.
 • Defibrylator, w tle na ścianie napis Policja oraz krzyż. Zdjęcie wykonane na auli w katowickiej komendzie wojewódzkiej.
 • Skrzynka z napisem AED, w której znajduje się defibrylator. Na szklanych drzwiach napis Policja. Zdjęcie wykonane w budynku komendy Policji.
 • Skrzynka z napisem AED, w której znajduje się defibrylator. Na szklanych drzwiach i ścianie widnieje napis Policja, na drugiej ścianie zamontowany ekran informacyjny, który wyświetla naszywkę na policyjnym mundurze. Zdjęcie wykonane w budynku komendy Policji.
 • Zielona tabliczka na szklanych drzwiach z napisem obiekt wyposażony w AED. Pod napisem białe serce z błyskawicą na środku oraz krzyżyk.
Powrót na górę strony