Wiadomości

Ze smartfonem nie po drodze

Data publikacji 05.06.2021

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego, odłóż telefon i żyj! Policjanci z Częstochowy przypominają o zmianach przepisów ruchu drogowego i zakazie korzystania ze smartfona podczas przechodzenia przez jezdnię. Nowe przepisy zostały wprowadzone w życie po to, by jeszcze bardziej zatroszczyć się o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Żyjemy w czasach, gdy telefon komórkowy i jego młodszy brat - smartfon z dostępem do Internetu stanowią nieodłączne narzędzie, jakim się na co dzień posługujemy. Dzięki tej technologii łatwo możemy zrobić zakupy w sieci, zapłacić rachunki, nawiązać rozmowę wideo ze znajomymi, czy być aktywnym na portalach społecznościowych. Pomimo możliwości, jakie daje nam dostęp do nowoczesnej technologii, niesie też za sobą ogromne zagrożenia, jeśli użytkownik nieprawidłowo z nich korzysta. Oprócz cyberzagrożeń związanych z licznymi przestępstwami w sieci, jak oszustwa internetowe, grooming czy nielegalne treści, używanie smartfona przez pieszego podczas korzystania z drogi czy w trakcie kierowania samochodem lub rowerem stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ubiegłym roku Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS przygotowała spot „Życie jest przed tobą, nie w smartfonie”, zachęcający do ograniczenia korzystania ze sprzętu elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa, jakie za sobą niesie.

Od 1 czerwca 2021 roku wszedł w życie zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszychw sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, którzy w zderzeniu z pojazdem często odnoszą poważne obrażenia.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego! Znajdując się na jezdni twoja uwaga musi być skupiona na tym co się dzieje wokół ciebie. Odłóż telefon i bądź bezpieczny!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.98 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.1 MB)

Powrót na górę strony