Pożegnaliśmy naszego Kolegę nadkom. Marcina Pitasa - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Pożegnaliśmy naszego Kolegę nadkom. Marcina Pitasa

Data publikacji 14.05.2021

Dzisiaj towarzyszyliśmy w ostatniej drodze naszego zmarłego Kolegi śp. nadkom. Marcina Pitasa. Podczas uroczystej ceremonii pogrzebowej pożegnała Go rodzina, przyjaciele, a także policjanci na czele z Pierwszym Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariuszem Krzystyniakiem. Marcin Pitas został pośmiertnie mianowany na stopień nadkomisarza Policji przez Komendanta Głównego Policji. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci

W ceremonii pożegnania nadkom. Marcina Pitasa oprócz rodziny, najbliższych i przyjaciół wzięły udział także koleżanki i koledzy, z którymi pełnił służbę, a także przedstawiciele różnych instytucji. Policjantów i pracowników Policji reprezentował Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak. Na czele będzińskich mundurowych stał Komendant Powiatowy Policji w Będzinie insp. Arkadiusz Więcek wraz ze swoim Pierwszym Zastępcą insp. Pawłem Frycem. Nie zabrakło również policjantów i policjantek oraz pracowników cywilnych, którzy współpracowali z Marcinem. Insp. Mariusz Krzystyniak wręczył żonie zmarłego policjanta akt pośmiertnego mianowania komisarza Marcina Pitasa na wyższy stopień służbowy nadkomisarza Policji podpisany przez Komendanta Głównego Policji gen.insp. dra Jarosława Szymczyka oraz Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant” przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego. Podczas ceremonii pogrzebowej bezpośredni przełożony zmarłego policjanta insp. Arkadiusz Więcek pożegnał Go w imieniu wszystkich policjantek i policjantów, podkreślając Jego profesjonalizm, rzetelność i życzliwość. Podziękował jednocześnie za Jego obecność w szeregach Policji, która pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Marcin pozostanie w naszych sercach. Zapamiętamy Go jako ciepłego, uśmiechniętego i życzliwego kolegę, a także znakomitego towarzysza w służbie. Był zawsze gotów, by służyć swoją radą i pomocą. W trudnych sytuacjach można było na niego liczyć.

Marcin odszedł od nas po ciężkiej walce z Covid-19, pozostawiając rodzinę i przyjaciół w rozpaczy, a nas wszystkich, którzy z nim pracowali, w głębokim żalu. Nabożeństwo żałobne odbyło się w kaplicy cmentarnej przy ul. Ludomira Różyckiego w Będzinie – Grodźcu. Oprawę lektorską oraz wsparcie w służbie liturgicznej zapewnili policjanci z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach. Uroczystość odbyła się zgodnie z policyjnym ceremoniałem.

W naszych sercach i pamięci trwać będzie na zawsze.

 

  • Zdjęcie przedstawia dwóch policjantów z warty honorowej w kościele przy urnie, upamiętniającej fotografii oraz odznaczenia  zmarłego policjanta. W oddali znajdują się księża prowadzący ceremonię.
  • Na zdjęciu widać Pierwszego Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Mariusza Krzystyniaka przekazującego pośmiertne odznaczenia i akt mianowania dla żony zmarłego policjanta.  Na drugim planie widzimy dwóch policjantów z kompanii honorowej oraz księży prowadzących ceremonie.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów tworzących kondukt żałobny wychodząc z kaplicy cmentarnej.
  • Zdjęcie przedstawia pracowników zakładu pogrzebowego niosących urnę oraz salutujących policjantów.
  • Fotografia przedstawia wieniec Komendanta Głównego Policji.
  • Na zdjęciu widzimy Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant"