Na oczach policjantów wyprzedzał na przejściu dla pieszych - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Na oczach policjantów wyprzedzał na przejściu dla pieszych

Data publikacji 09.04.2021

Policjanci mikołowskiej grupy Speed byli świadkami wyjątkowo niebezpiecznego manewru. Kierującemu mazdą wyraźnie się spieszyło, dlatego postanowił wyprzedzić poprzedzający go samochód. Rzecz w tym, że zrobił to na oznakowanym przejściu dla pieszych...

Do zdarzenia doszło 7 kwietnia przed godziną 09:00 na terenie powiatu mikołowskiego. Kierujący mazdą wykonał manewr wyprzedzania na oznakowanym przejściu dla pieszych. Tego rodzaju sytuacje należą do jednych najniebezpieczniejszych. Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, tymczasem wiele osób nie tylko odnosi obrażenia w wyniku potrącenia, ale często traci życie na pasach. Kierowca mazdy został ukarany mandatem i 10 punktami karnymi.

Przykład ten niestety nie jest pojedynczą sytuacją. Niejednokrotnie policjanci wyciągali konsekwencje wobec kierowców, którzy wjeżdżali autem na pasy, w sytuacji, gdy poprzedzający samochód zatrzymał się przed przejściem, by przepuścić pieszych. Podobny przykład dotyczy wjechania na przejazd dla rowerów, gdy poprzedzające auto zatrzymało się, aby przejechali rowerzyści. Każdorazowo kierujący samochodami powinni na tyle zwiększyć swoją uwagę (nie tylko przy przejściach dla pieszych, ale również na przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach), gdzie wręcz należy spodziewać się niechronionych uczestników ruchu drogowego i w głównej mierze traktować ich po partnersku. Pamiętajmy — nie każdy pieszy jest kierującym, ale każdy kierujący jest pieszym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.79 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 464.54 KB)