Pijany kierowca namierzony przez tarnogórską grupę SPEED - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Pijany kierowca namierzony przez tarnogórską grupę SPEED

Data publikacji 28.03.2021

Tarnogórscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę fiata. Mężczyzna nie zapiął pasów bezpieczeństwa, ale najgorsze jest to, że kierował samochodem, mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Dzisiaj, około godziny 8.30 policjanci z tarnogórskiej grupy SPEED patrolowali rejon ulicy Gliwickiej w Tarnowskich Górach. W pewnej chwili dostrzegli kierowcę fiata, który odjeżdżając samochodem spod jednego ze sklepów, nie zapiął pasów bezpieczeństwa.

Kierowca auta został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że 52-latek był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że tarnogórzanin miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.Nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy. Oprócz tego grozi mu wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet kara 2 lat więzienia. 

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.