Wiadomości

Pijani kierowcy zatrzymani przez policjantów z prewencji oraz grupy SPEED

Data publikacji 01.03.2021

Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych policjanci nadal zatrzymują kierowców, którzy decydują się na jazdę samochodem po tym, jak wcześniej spożywali alkohol. Tylko w sobotę policjanci zatrzymali trzech pijanych kierujących. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Tylko w minioną sobotę policjanci z prewencji oraz grupy SPEED zatrzymali trzech pijanych kierowców samochodów.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 9:30 w Tworogu na ulicy Lublinieckiej. Tam policjanci z grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę ciężarówki, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 28km/h. Podczas kontroli okazało się, że 35-latek z powiatu kluczborskiego kierował mercedesem w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że miał w organizmie blisko promil alkoholu.

Kilka godzin później w Miasteczku Śląskim przy ulicy Dworcowej kierowca samochodu osobowego marki Nissan Micra uszkodził latarnię, elewację sklepu i odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci znaleźli go na ulicy Stacyjnej, kiedy „zaparkował” pojazd w przydrożnych krzakach. Powodem takiego zachowania 40-letniego mieszkańca powiatu tarnogórskiego był alkohol. Mężczyzna miał go w organizmie 2.5 promila.

Po zdarzeniu w Miasteczku Śląskim, tym razem policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę fiata. Podobnie jak poprzednicy 26-letni mieszkaniec powiatu tarnogórskiego był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Nieodpowiedzialnym kierowcom oprócz utraty prawo jazdy grozi wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet kara 2 lat więzienia. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu z przekroczoną normą alkoholu w organizmie, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys.. w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys.. dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Powrót na górę strony