Wiadomości

KMZB przyczyniła się do pomocy bezdomnemu

Data publikacji 17.02.2021

Cała historia zaczęła się od naniesienia wiosną na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji z kategorii bezdomności. Policjanci pojechali we wskazane miejsce, żeby zweryfikować otrzymaną informację, gdzie zastali zbudowane tam prowizoryczne schronienie, w którym nocował mężczyzna. Stróże prawa, a zwłaszcza dzielnicowy z tego rejonu, niemalże każdego dnia doglądają bezdomnego, starając się zachęcać go do skorzystania z dostępnych form pomocy, szczególnie teraz, gdy nastała prawdziwa zima.

Dzięki informacji naniesionej na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci dotarli do osoby bezdomnej. Mężczyzna na nieużytkach leśnych zbudował sobie prowizoryczne schronienie, w którym postanowił zamieszkać. Jego losem zainteresował się dzielnicowy z tego rejonu, który natychmiast przekazał o tym informację do MOPS-u. Dzielnicowy nie poprzestał jednak tylko na tym i niemalże każdego dnia zagląda do mężczyzny. W końcu nastała prawdziwa zima, a mężczyzna nadal mieszka w tym miejscu. Dzielnicowy ciągle zachęca go do skorzystania z noclegowni i uświadamia, jak niebezpieczne dla jego życia jest przebywanie w takich warunkach. Niestety, bezdomny nie bierze w ogóle takiego rozwiązania pod uwagę. Dzielnicowy nawiązał współpracę z jednym z siemianowickich stowarzyszeń, które otoczyło bezdomnego mężczyznę wsparciem. Każdego dnia dostaje on od nich ciepły posiłek. Otrzymał także suchy prowiant oraz koce. Do działań podjętych przez dzielnicowego włączyła się także Straż Miejska oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego.

Apelujemy do Państwa o przekazywanie informacji dotyczących miejsc przebywania osób bezdomnych lub przebywających w okolicznościach zagrażających ich życiu bądź zdrowiu, na numery alarmowe Straży Miejskiej 986 bądź 112.

Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Policjant przed schronieniem bezdomnegoPolicjant przed schronieniem bezdomnegoPolicjant przed schronieniem bezdomnego

Powrót na górę strony