Wiadomości

Piekarscy kryminalni odzyskali skradzione samochody warte blisko pół miliona złotych

Data publikacji 20.01.2021

Cztery odzyskane samochody, o łącznej wartości blisko pół miliona złotych – to wynik działań piekarskich kryminalnych oraz miejscowej prokuratury. Dzięki wnikliwej pracy policjantów zarzuty usłyszało 11 osób z województwa śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie o wartości ponad 100 tys. złotych.

Zdjęcie czarno-białe. Na zdjęciu widoczny zabezpieczony pojazd.

Od 2017 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich byli zaangażowani w śledztwo prowadzone przez Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich, dotyczące przerabiania znaków identyfikacyjnych pojazdów. Sprawę zapoczątkowało ujawnienie przez kryminalnych samochodu, który mógł pochodzić z kradzieży. Z ustaleń śledczych wynika, że w pojeździe skradzionym w Niemczech zmieniono numer vin, po czym zarejestrowano go w naszym kraju.

Od tego czasu policjanci wspierani przez miejscową prokuraturę szukając kolejnych poszlak, analizowali zebrany materiał dowodowy, przesłuchiwali świadków oraz utrzymywali kontakt z niemieckimi organami ścigania. Sprawdzając różne tropy, stróże prawa dotarli do kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder.

Zarzuty dotychczas usłyszało jedenaście osób mieszkających w województwie śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Podejrzanym w wieku 29-66 lat śledczy zarzucają łącznie 18 przypadków dopuszczenia się paserstwa, fałszywych zeznań oraz oszustwa polegającego na wyłudzeniu pieniędzy od ubezpieczalni w związku ze zgłoszoną fikcyjną kradzieżą pojazdu wartego ponad 100 tysięcy złotych.

W ramach prowadzonego śledztwa mundurowi odzyskali cztery skradzione samochody o łącznej wartości blisko pół miliona złotych. Trzy z nich zostały skradzione na terenie Niemiec, natomiast jeden w 2015 roku w Dąbrowie Górniczej. Na poczet przyszłych kar i grzywien u podejrzanych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 100 tys. zł.

Zdjęcie czarno-białe. Na zdjęciu widoczny zabezpieczony pojazd.

Zdjęcie czarno-białe. Na zdjęciu widoczny zabezpieczony pojazd.

Powrót na górę strony