Wiadomości

Ukradł portfel i próbował płacić kartą. Złodziej zatrzymany w ekspresowym tempie

Data publikacji 22.10.2020

Nawet 10 lat za kratami może spędzić 41-letni mężczyzna, który ukradł portfel z dokumentami i kartą płatniczą. Do kradzieży doszło w kawiarence gamingowej, kiedy właściciel mienia wyszedł do toalety. Tarnogórscy policjanci rozpoznali mężczyznę na nagraniu z monitoringu i dotarli do niego w ekspresowym tempie. Mężczyzna próbował już płacić skradzioną kartą.

Wczoraj dyżurny tarnogórskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące kradzieży portfela, w którym znajdowały się dokumenty oraz karta płatnicza. Do kradzieży doszło w tarnogórskiej kawiarence gamingowej, kiedy właściciel portfela, wyszedł do toalety.

Kiedy przyjechali policjanci, pokrzywdzony, przekazał im informację, że kiedy zgłaszał interwencję, otrzymał z banku powiadomienie dotyczące próby płatności skradzioną kartą. Mundurowi sprawdzili nagrania z kamer monitoringu i rozpoznali złodzieja. Stróże prawa udali się w miejsce, w którym mógł przebywać mężczyzna i faktycznie go tam zastali.

41-latek został zatrzymany. Rabuś nie spodziewał się, że po tak krótkim czasie namierzy go Policja. Mężczyzna dobrowolnie wydał skradziony portfel, w którym były dokumenty i karta płatnicza. Badanie trzeźwości wykazało, że tarnogórzanin miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Dzisiaj, po wytrzeźwieniu, usłyszy zarzuty usiłowania włamania na konto bankowe oraz kradzieży dokumentów i karty płatniczej. Tarnogórzaninowi grozi nawet 10 lat więzienia.

Właściciel skradzionego mienia zastrzegł dokumenty. Dzięki temu prawdopodobnie uniknął kradzieży pieniędzy z konta.

Pamiętajmy! Chrońmy swoją tożsamość!

Złodzieje skutecznie potrafią wykorzystać przywłaszczone dokumenty tożsamości, czy kartę płatniczą. Pamiętajmy, aby utratę dokumentów lub karty płatniczej zgłosić w Urzędzie, który dany dokument wydał oraz w banku celem jego zastrzeżenia.

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, innego dokumentu tożsamości lub karty płatniczej to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby uniknąć problemów, skradziony dokument należy jak najszybciej zastrzec. Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Ważne! Aby szybko zastrzec utraconą kartę płatniczą, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828.

Więcej informacji na temat zastrzegania dokumentów można znaleźć, w tym miejscu.