Wiadomości

Road Safety Days w województwie śląskim

Data publikacji 23.09.2020

Zakończył się Europejski Tydzień Mobilności. W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie jego trwania, we wszystkich europejskich krajach prowadzona była akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Działania te koordynowane były przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). W akcję aktywnie włączyli się także śląscy policjanci, a ich wojewódzka odsłona odbyła się w Mysłowicach.

Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach, w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników.

W ramach działań Roadpol Safety Days, koordynowanych przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego, policjanci drogówki z komendy w Mysłowicach i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz przedstawiciele Automobilklubu Mysłowickiego zorganizowali pokaz pn. "Prędkość i hamowanie". W pokazie udział wziął poszkodowany w wypadku rowerzysta, a gościem specjalnym wydarzenia był perkusista m.in. zespołu Myslovitz Wojtek Kuderski. Ubrana na czarno młodzież z I LO w Mysłowicach na transparentach prezentowała policyjne statystyki zdarzeń drogowych. Dodatkowym akcentem pokazu była trumna i worek, które symbolizowały dwie ofiary śmiertelne wypadków na drogach naszego miasta. Celem przeprowadzonych działań było wyrobienie wśród uczestników ruchu drogowego nawyku konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących ograniczeń oraz warunków na drodze. Zgromadzeni na pokazie widzowie mogli zobaczyć jak zmienia się droga hamowania pojazdu w zależności od stanu nawierzchni drogi, a także od prędkości z jaką się porusza. W trakcie spotkania organizatorzy zwrócili też uwagę na niebezpieczne zachowania rowerzystów i przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Z policyjnych statystyk wynika, że średnio co 3 dni ktoś traci życie w wypadku drogowym na terenie województwa śląskiego. Pocieszający jest fakt, że liczba wypadków, zabitych i rannych w tym roku jest mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegego (dane aktualne na dzień 17.09.2020r.):

1666 wypadków (o 398 mniej niż w 2019r.),
91 zabitych (o 8 mniej niż w 2019r.),
1518 rannych (o 578 mniej niż w 2019r.)

A tak w działania włączyli się policjanci w poszczególnych miastach województwa śląskiego:

- Bielsko-Biała

- Bieruń

- Bytom

- Częstochowa

- Gliwice

- Lubliniec

- Jastrzębie-Zdrój

- Jaworzno

- Katowice

- Kłobuck

- Mysłowice

- Myszków

- Piekary Śląskie

- Pszczyna

- Racibórz

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Sosnowiec

- Wodzisław Śląski

- Zawiercie

- Żywiec

  • Policjanci i mężczyzna mówiący do mikrofonu stoją przy jezdni.
  • Fragment pokazu. Rowerzysta przejeżdża przez przejście dla pieszych.
  • Grupa młodzieży stoi z transparentami głoszącymi hasła o bezpieczeństwie na drogach.
  • Grupa osób stojących przy jezdni.
  • Fragment pokazu prowadzonego przez strażaków.
  • Policjanci wypowiada się przed kamerą.
Powrót na górę strony