Jest głosem tych, którzy sami o pomoc poprosić nie potrafią - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Jest głosem tych, którzy sami o pomoc poprosić nie potrafią

Data publikacji 17.09.2020

Siemianowicka policjantka sierż. sztab. Justyna Król swoje serce, jak i wolny czas po służbie oddała zwierzętom. Jako wolontariusz Schroniska dla Zwierząt w Sosnowcu zapewnia im spacery i kontakt z człowiekiem, którego czworonogi są spragnione. Policjantka oprócz tego postanowiła interweniować w sytuacjach krzywdzenia zwierząt czy niezapewniania im właściwych warunków do życia. Dlatego zdała egzamin, dzięki któremu otrzymała tytuł Inspektora do Spraw Ochrony Zwierząt.

Siemianowicka policjantka sierż. sztab. Justyna Król aktualnie pełni obowiązki referenta Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich. Mundur nosi już od 7 lat i od początku służbę pełni w siemianowickiej jednostce. Swoją miłość do zwierząt postanowiła przelać na bezdomne i często skrzywdzone przez ludzi czworonogi. Od marca 2018 roku jest wolontariuszem Stowarzyszenia "Nadzieja na Dom" z siedzibą w Sosnowcu, które działa przy Schronisku dla Zwierząt Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. W ramach wolontariatu wyprowadza psy na spacery i uczy je prawidłowych zachowań. Czworonogom, które tam się znalazły, oprócz tego, że nie mają prawdziwego domu, brakuje codziennych spacerów i kontaktów z czlowiekiem. Trzeba uczyć je podstawowych zasad wychowania i "oswajać" z człowiekiem. Dzięki pomocy wolontariuszy, którzy chcą im poświęcić swój wolny czas, psy podczas spacerów mogą korzystać z dobrodziejstw lasów, które otaczają schronisko. W schronisku są także wybiegi, na których czworonogi mogą spożytkować nagromadzoną energię i rozładować emocje oraz uczyć się podstawowych komend i chodzenia na smyczy. Wszystkie te czynności dają im szansę na szybszą adopcję.

Sierż. sztab. Justyna Król postanowiła, że nie pozostanie bierna na krzywdy zwierząt i będzie brała czynny udział w egzekwowaniu prawa wobec ludzi, którzy je krzywdzą. W styczniu 2019 roku policjantka zdała egzamin w stowarzyszeniu, dzięki któremu otrzymała tytuł Inspektora do Spraw Ochrony Zwierząt. Te czynności wykonuje także jako wolontariusz. Jak wygląda taka praca?  Wszystkie podejmowane interwencje dotyczą łamania przepisów zawartych w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Władze stowarzyszenia otrzymują zgłoszenie dotyczące znęcania się nad zwierzętami, ich zaniedbywania, nielegalnego rozmnażania, utrzymywania w niewłaściwych warunkach czy porzucania. Wtedy na miejsce kierowani są inspektorzy, którzy sprawdzają otrzymane zgłoszenie. Czasami zdarza się, że zwierzę trzeba odebrać, a czasmi wystarczy tylko rozmowa i ponowna kilkukrotna kontrola warunków. Zdarzają się także osoby, które dbają o swoje zwierzęta, ale nie stać ich na wykonanie podstawowych szczepień, leczenie czy odpowiednią karmę. W takich przypadkach stowarzyszenie oferuje im swoją pomoc.

Siemianowicka policjantka podczas pełnionych służb niejednokrotnie interweniuje, gdy zauważy nieprawidłowości w traktowaniu zwierząt czy ich warunków bytowych. Jak mówi jest głosem tych, którzy sami o pomoc poprosić nie potrafią. Każdorazowo podkreśla, że to dzięki czujnym i wrażliwym na losy zwierząt obywatelom, możemy egzekwować prawo i karać ich oprawców.

Nasza koleżanka oprócz tego, że jest wspaniałą mamą, "wychowuje" 3 koty i psa, którym dała kochający dom i prawdziwą miłość.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia "Nadzieja na Dom" oraz wpłacenia datków, które wspomogą zaszczytną działalność stowarzyszenia:

STOWARZYSZENIE OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI "NADZIEJA NA DOM"
PKO BP SA
80 1020 2313 0000 3502 0381 9133

41-200 Sosnowiec ul. Stawowa 4
Tytuł wpłaty: "wpłata na cele statutowe stowarzyszenia"