Groźne zdarzenie na przejściu dla pieszych - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Groźne zdarzenie na przejściu dla pieszych

Data publikacji 14.09.2020

W minioną sobotę na ul. Laryskiej kierujący fiatem 89-letni mężczyzna, na przejściu dla pieszych najechał na prowadzony przez opiekuna wózek z niespełna rocznym dzieckiem. Na szczęście, po badaniach w szpitalu, okazało się, że niemowlęciu nic się nie stało. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy i skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie. Apelujemy do wszystkich kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy przejść dla pieszych!

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący fiatem 89-letni mężczyzna, na skutek nieprawidłowego omijania innego pojazdu przed przejściem dla pieszych, najechał na  prowadzony przez opiekuna wózek z niespełna rocznym dzieckiem. Niemowlę przwiezione zostało do szpitala, gdzie przeszło rutynowe badania. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nic mu się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że 89-latek był trzeźwy. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy i skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie.

Apelujemy do wszystkich kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i przypominamy:

  • art. 26 ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

  • art. 26 ust. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.