Wiadomości

Policjanci uczestniczyli w uroczystości święcenia pojazdów

Data publikacji 27.07.2020

Policjanci z Tychów oraz Katowic uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji kierowców. Mundurowi podczas święcenia pojazdów rozdawali gadżety związane z bezpieczeństwem na drodze. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie „miasteczka bezpieczeństwa” w tyskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie policjanci mieli okazję do promowania bezpiecznych postaw na drodze wśród uczestników imprezy.

Wczoraj w parafii św. Krzysztofa w Tychach odbyło się święcenie pojazdów z okazji święta patrona kierowców. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem licznie zgromadzonych kierowców samochodów, motocykli i skuterów. W uroczystościach oraz w mszy świętej, połączonej z modlitwą o bezpieczeństwo na drogach oraz trzeźwość i odpowiedzialność kierujących, uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach oraz z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, z I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Tychach nadkom. Pawłem Rybarczykiem na czele. W pięciu diecezjach na całym Śląsku odczytany został apel I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Uroczystości święcenia pojazdów odbyły się z udziałem biskupa Adama Wodarczyka, który następnie w tyskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego poświęcił nowo otwarte „miasteczko bezpieczeństwa”. Tam policjanci z tyskiej drogówki prowadzili działania profilaktyczne i odpowiadali na nurtujące mieszkańców pytania związane z bezpieczeństwem na drodze.

 

Treść Apelu I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach:

Drodzy użytkownicy dróg”

Przemieszczanie się towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Rosnąca w zawrotnym tempie mobilność to także efekt rozwoju kulturowego i technologicznego. Samochód i droga
to narzędzia mające ułatwiać życie i służyć integralnemu rozwojowi naszego społeczeństwa. Ciągły wzrost natężenia ruchu na naszych drogach jest pochodną postępu gospodarczego, społecznego i turystycznego. Transport jednoczy ludzi, ułatwia dialog i kontakt społeczny, oraz ubogaca poprzez nowe odkrycia i spotkania. W zasadzie codziennie jako kierujący, piesi, pasażerowie, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Nie bądźmy egoistami, nie myślmy jedynie o sobie, aby w wielkim pośpiechu dotrzeć jak najszybciej do celu. Zauważajmy bliźnich, przecież każdy z nich ma swoje własne życie, marzenia, cele do zrealizowania. Każdy z nich ma bliskich, dla których żyje. Nie niszczmy planów innych, nie wywołujmy niepotrzebnych łez, strasznej traumy rodzin, którą codziennie my policjanci obserwujemy na drogach naszego województwa. Jestem przekonany, że właśnie taka postawa charakteryzuje chrześcijańskiego kierowcę. Rodzi się ona z zachowania, które szanuje życie drugiego człowieka, a także zasady ustanowione w celu jego ochrony na drodze.

Dziś zwracam się do Państwa:

 • pieszych uczestników ruchu drogowego

- korzystajcie z chodników, a jeśli ich nie ma, przemieszczajcie się lewą stroną drogi;

- bądźcie ostrożni, również na przejściach dla pieszych;

- używajcie elementów odblaskowych.

 • kierujących rowerami

- poruszajcie się na sprawnych, dobrze oświetlonych rowerach;

 • kierowców samochodów

- pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią, a zbyt wielu “spóźnionych” nie dojechało do celu;

- niech zdolności psychofizyczne, tak ważne podczas poruszania się po drogach nie będą zaburzone alkoholem lub innymi niedozwolonymi środkami, prowadząc do tragicznych zdarzeń, o których, chociażby ostatnio było „głośno” w środkach publicznego przekazu,

Niech moja prośba skłoni wszystkich do zastanowienia się nad naszym zachowaniem i uchroni, chociaż przed jedną tragedią na drodze, a jej przesłanie się spełni.

W dniu, kiedy wspominamy patrona kierowców Św. Krzysztofa, życzę wszystkim z głębi serca „aby liczba powrotów była zawsze równa liczbie wyjazdów”.

 • Mundurowi uczestniczą w mszy świętej.
 • Na zdjęciu widoczni w kościele mundurowi oraz poczty sztandarowe uczestniczące w mszy świętej.
 • Biskup udziela wywiadu, w pobliżu policjant i pojazdy uczestniczące w święceniu samochodów.
 • Biskup święci pojazdy, widoczny policjant oraz uczestnicy biorący udział w wydarzeniu święcenia pojazdów.
 • Na zdjęciu widoczny I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach, policjant KWP Katowice oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tychach. Widoczny wóz strażacki.
 • Policjant udziela wywiadu.
 • Widoczny napis WORD na budynku i policyjna czapka.
 • Policjant spogląda na "miasteczko bezpieczeństwa".
 • Uczestnicy biorący udział w uroczystym otwarciu "miasteczka bezpieczeństwa" w ośrodku szkoleniowym "WORD".
 • Uczestnicy biorący udział w uroczystym otwarciu "miasteczka bezpieczeństwa" w ośrodku szkoleniowym "WORD".
 • Uroczyste przecięcie wstęgi.
 • Sala nauki pierwszej pomocy oraz symulator wypadków.
 • Media uczestniczące w uroczystym otwarciu "Miasteczka Bezpieczeństwa" w ośrodku szkolenia kierowców.
 • Uczestnicy biorący udział w uroczystym otwarciu "miasteczka bezpieczeństwa" w ośrodku szkoleniowym "WORD", widoczny policyjny radiowóz.
 • Uczestnicy biorący udział w uroczystym otwarciu "miasteczka bezpieczeństwa" w ośrodku szkoleniowym "WORD".
 • Na zdjęciu widoczny I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, Biskup oraz Marszałek Województwa Śląskiego.
 • Biskup podczas święcenia "miasteczka bezpieczeństwa" oraz uczestniczy tego wydarzenia.
 • Biskup oraz uczestnicy biorący udział w uroczystym święceniu "miasteczka bezpieczeństwa" w ośrodku szkoleniowym "WORD".
Powrót na górę strony