Wiadomości

5 tys. grzywny za nierealizowanie obowiązku kwarantanny

Data publikacji 20.04.2020

30-letnia mieszkanka Żor zapłaci 5 tys. złotych za niestosowanie się do ograniczeń dotyczących osób powracających z zagranicy. Kobieta przyjechała do Polski i nie poddała się niezwłocznie kwarantannie. Sąd wyrokiem nakazowym skazał ją właśnie na karę grzywny.

Każdego dnia policjanci sprawdzają, czy osoby na kwarantannie pozostają w domach i stosują się do ograniczeń w związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19. Jeśli osoby te nie posiadają zainstalowanej aplikacji "kwarantanna domowa" lub nie wykonują zadań związanych z nałożonym na nich obowiązkiem, mundurowi dzwonią do nich i proszą o podejście do okna. Podczas kontroli zadają też pytania o samopoczucie i o to, czy nie potrzebują pomocy.

Niestety 30-latka z Żor nie odbierała telefonu i nie powróciła do miejsca zamieszkania. Jej bliscy informowali stróżów prawa, że po przekroczeniu granicy kontaktowała się z nimi i twierdziła, że jej samochód uległ awarii. Potem co rusz zmieniała zdanie, jednym razem tłumacząc, że ma problem z telefonem, innym, że powrót do domu opóźnia się z powodu awarii pojazdu. Kiedy odebrała już połączenie od mundurowych próbowała ich przekonać, że nie jest w stanie rozmawiać, gdyż ma uszkodzony głośnik.

Policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie kobiety za nierealizowanie obowiązku kwarantanny, a sąd wyrokiem nakazowym uznał ją za winną popełnionego wykroczenia i wymierzył karę grzywny w kwocie 5 ty. złotych.

Przypominamy, że kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać.
Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r. (możliwe przedłużenie tego terminu)

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

Powrót na górę strony