Wiadomości

Policjanci kontrolowali miejsca wypoczynku i rekreacji

Data publikacji 31.03.2020

Za nami słoneczny weekend. Wiele osób zdecydowało się opuścić swoje domy i korzystać z dobrej pogody. Niestety, pomimo apeli, nie każdy zrobił to w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi zasadami. Miejsca, które najchętniej odwiedzają mieszkańcy kontrolowali policjanci, a wobec osób łamiących nowe przepisy wyciągali konsekwencje.

Podczas weekendu policjanci zachęcali mieszkańców do pozostania w domach. Oprócz sprzętu nagłaśniającego w radiowozach, poprzez który przekazywali mieszkańcom komunikaty, umundurowani i nieumundurowani policjanci sprawdzali miejsca rekreacji, do których podczas ciepłych dni uczęszcza wiele osób. Stróże prawa kontrolowali przede wszystkim: parki, place zabaw, skwery, siłownie na powietrzu, dworce, boiska, akweny, a także uświadamiali i zachęcali spacerowiczów, sportowców i wędkarzy do ograniczenia do minimum kontaktów oraz unikania skupisk ludzki, ponieważ to jedna z podstawowych zasad w walce z panującą epidemią. Policjanci sprawdzali również, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących zaleceń, a wobec osób łamiących obowiązujące przepisy wyciągali konsekwcencje o czym przekonali się między innymi mieszkańcy poniższych miast niestosujący się do nowych zasad bezpieczeństwa:

- Chorzów - Odpowiedzą za złamanie zakazu zgromadzeń i znieważenie funkcjonariuszy

- Jastrzębie-Zdrój - "Będę wychodził gdzie chcę, kiedy chcę i z kim chcę"

- Katowice - "Pomimo zakazu spotkali się na wódeczkę pod chmurką"

 "Objęta obowiązkową kwarantanną poszła do sklepu na zakupy" 

- Mikołów - Obowiązywała go kwarantanna. Po raz kolejny wyszedł z domu

- Sosnowiec - Policjanci egzekwują stosowanie się do zakazów

- Wodzisław Śląski - "W czasie pandemii i panujących obostrzeń grali w tenisa"

Tylko wczoraj w całym województwie stróże prawa skontrolowali blisko 3,5 tysiąca różnych miejsc, obiektów oraz środków komunikacji. Policjanci ujawnili ponad 150 wykroczeń, głównie związanych z naruszeniem nowych przepisów. Stróże prawa przede wszystkim pouczali osoby o zachowaniu zgodnym z prawem, ale w przypadkach rażącego łamania obostrzeń i lekceważącego podejścia do obowiązujących zakazów karali również mandatami. 69 osób zostało ukaranych mandatami karnymi za popłenione wykroczenia, a wobec 45 skierowano do sądu wnioski o ukaranie. 

Policjanci przypominają, że aby nie narażać siebie i swojej rodziny na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem, wychodzenie z domu należy ograniczyć do niezbędnego minimum, pamiętając o limicie przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia br. włącznie. W naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa te osoby, które ewidentnie będą wykazywać rażące lekceważenie prawa i zagrożenia muszą liczyć się z konsekwencjami i ukaraniem grzywną.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób! Bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń — to nasze wspólne dobro! Zdyscyplinowanie w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych instytucji państwowych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. #zostańwdomu.

A takie działania przeprowadzili w ciągu ostatnich dni policjanci z poszczególnych jednostek województwa śląskiego:

- Częstochowa

- Tarnowskie Góry

- Żory

Czapka policyjna w radiowozie, widok na atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowską

 • Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku
 • Policjant rozmawia z wędkarzem.
 • Policjant rozmawia z wędkarzem.
 • Policjant sprawdza miejsca rekreacyjne.
 • Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku
 • Policjant stojący tyłem w trakcie sprawdzania akwenu wodnego.
 • policjant macha do osoby stojącej w oknie, która objęta jest kwarantanną
 • umundurowani policjanci podczas patrolu
 • policyjne konie służbowe
 • policjanci na koniach w trakcie patrolu
 • Policjanci na koniach patrolują ścieżkę rowerową i dla pieszych
 • Policyjne konie, w tle ścieżka spacerowa.

Opis filmu: Film przedstawia policjantów kontrolujących miejsca wypoczynku i rekreacji

Powrót na górę strony