Wiadomości

Nie przestrzegał zasad kwarantanny - musi liczyć się z konsekwencjami...

Data publikacji 23.03.2020

Większość osób, które w Tychach zostały objęte kwarantanną, stosuje się do jej zasad. Niestety zdarzają się też przypadki osób, które świadomie je łamią. Jedna z takich sytuacji miała miejsce w sobotę…

W sobotę dzielnicowy z Tychów pojechał sprawdzić, czy jedna z osób objętych kwarantanną dotrzymuje jej warunków. Na miejscu zastał mężczyznę, który zgodnie z zaleceniami przebywał na kwarantannie w swoim mieszkaniu. Tego samego dnia policjanci ponownie sprawdzili, czy mężczyzna przestrzega zasad domowej kwarantanny. Niestety, tym razem nie było go pod wskazanym adresem... Mundurowi szybko ustalili, że... wybrał się do sklepu na zakupy. Teraz mężczyzna odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Przypominamy, że za nieprzestrzeganie przez osobę podejrzaną o chorobę odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją, kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny do 500 zł (art. 116 KW). Ponadto policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 30 000 zł.

Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę, mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do służb miejskich, które organizują pomoc. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży – nie przestrzegając jej zasad mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci.

 

 

Powrót na górę strony