Nowe uprawnienia Policji - pierwsze nieprawidłowości - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Nowe uprawnienia Policji - pierwsze nieprawidłowości

Data publikacji 09.01.2020

Patrol drogówki zatrzymał do kontroli samochód, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Policjanci w ramach nowych uprawnień skontrolowali także stan licznika pojazdu. Po sprawdzeniu w systemie informatycznym okazało się, że odczyt nie zgadza się z wpisem z ostatniego badania technicznego. Przypominamy, że zgodnie z prawem, zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego jest przestępstwem.

Wczoraj w Rydułtowach na ulicy Raciborskiej policjanci z wodzisławskiej drogówki zatrzymali  do kontroli drogowej bmw. Kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość, za co został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych oraz 8 punktami karnymi.

Policjanci w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan licznika. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Nie zgadzał się odczyt przebytych kilometrów na liczniku z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. W chwili kontroli odczyt drogomierza bmw wskazywał blisko 198 tysięcy km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 215 tysięcy kilometrów. Kierowca nie był w stanie wyjaśnić skąd wynikała ta nieprawidłowość.

Śledczy z rydułtowskiego komisariatu wyjaśniają teraz jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa z art. 306 a kk (zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.