„W sieci elektronicznej przemocy” - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

„W sieci elektronicznej przemocy”

Za nami VII edycja konferencji szkoleniowej „W sieci elektronicznej przemocy”. Organizatorami byli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Kuratorium Oświaty, internetowym portalem aukcyjnym oraz Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „METIS”. Tematyka konferencji tradycyjnie dotyczyła cyberzagrożeń, które pomimo tego, że mają miejsce w świecie wirtualnym, mogą przekładać się na nasze codzienne życie.

Realizując założenia "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020", policjanci z wydziałów prewencji oraz do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, współdziałając ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Kuratorium Oświaty, internetowym portalem aukcyjnym, a także Regionalnym Ośrodkiem Metodyczo - Edukacyjnym "METIS", 3 grudnia zorganizowali już VII edycję konferencji szkoleniowej „W sieci elektronicznej przemocy”. Pierwsza tego typu konferencja odbyła się w 2013 roku. W ostatniej, zeszłorocznej odsłonie, w wydarzeniu udział wzięło ponad 120 osób. Nie inaczej było podczas tegorocznej, VII edycji konferencji.

Konferencję otworzył Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - Józef Korzusnik. Następnie głos zabrał ekspert z internetowego portalu aukcyjnego. W swoim wystąpieniu poruszył on kwestię młodzieży korzystającej z internetu oraz zwrócił uwagę zarówno na istniejące zagrożenia, jak i zasady bezpieczeństwa, związane z dokonywaniem zakupów przez internet. Podczas konferencji nie zabrakło też zagadnień związanych z cyberprzemocą. Wykład na ten temat poprowadził przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "METIS", który jednocześnie wskazał miejsca w sieci, gdzie można szukać pomocy, w tym materiałów edukacyjnych do zajęć. W dalszej części konferencji głos zabrali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy omówili zagadnienia z zakresu cyberprzestępstw związanych m.in. z płatnościami elektronicznymi, bezpiecznym korzystaniem z internetu czy ochroną naszych danych. Z uwagi na fakt, że wśród uczestników konferencji znalazła się młodzież wraz z pedagogami, podczas wystąpienia prelegentów nie zabrakło przykładów dotyczących niebezpieczeństw wynikających z obsługi smartfonów przez dzieci i młodzież.

Na zdjęciu prelegent podczas przemówienia.

Zdjęcie z sali, gdzie odbyła się konferencja. Widok uczestników oraz prowadzących od tyłu sali.