Trzymiesięczny areszt dla fałszywych policjantów - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Trzymiesięczny areszt dla fałszywych policjantów

Data publikacji 26.11.2019

Kryminalni z piekarskiej komendy ustalili i zatrzymali mężczyzn, którzy metodą „na policjanta” oszukali mieszkankę Piekar Śląskich. Oszuści wpadli tuż po tym, jak na terenie Tarnowskich Gór pozbawili kolejną kobietę jej kosztowności. Mężczyźni przyznali się do szeregu przestępstw na terenie województwa śląskiego. Decyzją sądu dwóch podejrzanych najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Piekarscy stróże prawa od dłuższego czasu pracowali nad sprawą oszustwa metodą „na policjanta”, do którego doszło na początku października. W toku trwającego śledztwa policjanci wytypowali osoby odpowiedzialne za pozbawienie mieszkanki Piekar Śląskich 8 tysięcy złotych. Do zatrzymania dwóch mężczyzn doszło w Siemianowicach Śląskich. Tam też śledczy na osiedlowym parkingu namierzyli samochód, w którym siedzieli 33-latek oraz jego 32-letni kolega. Jak się okazało, tego samego dnia mężczyźni okradli mieszkankę Tarnowskich Gór, która straciła torebkę z zawartością dokumentów i 10 tysięcy złotych. Po przeszukaniu mężczyzn, kryminalni znaleźli przy nich część skradzionej gotówki. Następnego dnia policjanci z piekarskiej komendy zatrzymali 38-latka, który również miał brać udział w licznych oszustwach. Stróże prawa ustalili, że zatrzymani mężczyźni mieli wielokrotnie dopuszczać się oszustw i kradzieży na terenie województwa śląskiego. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu 33-latek oraz 38-latek najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie, natomiast wobec 32-letniego mieszkańca Siemianowic Śląskich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta, pracownika urzędu i chce rozmawiać o naszych oszdzędnościach - nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków, czy urzędów pocztowych.

 

Przypominamy!

Żeby nie stać się ofiarą przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

  • Na zdjęciu osoba zatrzymana prowadzona przez policjanta
  • Na zdjęciu osoba zatrzymana oraz stojący obok policjant
  • Na zdjęciu osoba zatrzymana oraz stojący obok policjant

Opis filmu: Film na którym widać policjantów prowadzących osobę zatrzymaną.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.52 MB)