„Dopalacze! Bieg do śmierci!” - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

„Dopalacze! Bieg do śmierci!”

Data publikacji 27.01.2020

W październiku ubiegłego roku w kinie miejskim „Na Starówce” w Żorach odbyła się konferencja inauguracyjna „Dopalacze! Bieg do śmierci!”. Ta nowa formuła pracy z młodzieżą zakłada organizację podobnych spotkań w każdym powiecie w województwie śląskim. Na miejsce inauguracji programu Żory wybrano nieprzypadkowo. Dzięki finansowemu wsparciu magistratu tego właśnie miasta, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach stworzył spot profilaktyczny ilustrujący problematykę dopalaczy. Spotkania są kontynuowane także w tym roku.

Kino miejskie „Na Starówce” w Żorach stało się miejscem konferencji inaugurującej program „Dopalacze! Bieg do śmierci!”.

Wydarzenie dedykowane było dla kadry kierowniczej i dydaktycznej placówek oświatowych, wolontariuszy oraz najważniejszych gości – młodzieży szkolnej. Konferencję poprowadzili: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory Pani Anna Ujma oraz policjant z Wydziału Prewencji katowickiej komendy wojewódzkiej sierż. sztab. Adam Doleżych, którzy przywitali obecnych na konferencji gości.

Następnie głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach mł. insp. Radosław Wola, który zapowiedział premierowy pokaz spotu profilaktycznego „Dopalacze! Bieg do śmierci!”. Spot powstał w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach przy wsparciu Urzędu Miasta w Żorach.

Po premierze spotu profilaktycznego głos zabrał policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach, który na co dzień zajmuje się problematyką przestępczości nieletnich - asp. sztab. Łukasz Chmielecki. Policjant w swoim wystąpieniu krótko omówił problematykę tzw. dopalaczy i przytoczył przykłady interwencji policyjnych dotyczących osób, które zażyły te niebezpieczne środki.

Następnie w roli eksperta wystąpiła Pani Karolina Rakocz - Kierownik Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie, która przygotowała dla uczestników konferencji wykład pt. "By nie potrzebować środków zastępczych...".

W trakcie projekcji kolejnego filmu - „Mój Piękny Syn” - związanego z tematyką uzależnień, eksperci prowadzili konsultacje dla chętnych pedagogów oraz uczniów w zakresie tematyki konferencji.

Projekt „Dopalacze! Bieg do śmierci!”, opracowany przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, to nowe spojrzenie na stary problem. Każde kolejne spotkanie w pozostałych powiatach województwa śląskiego będzie podobne: miejscowe kino, wykłady eksperckie oraz prezentacja filmu związanego z zagrożeniem, jakim są dopalacze i narkotyki. Naszym celem są wszystkie miasta, każda szkoła i każdy uczeń, którego mamy obowiązek, jako dorośli, przestrzec przed tym jednym krokiem w złą stronę, w stronę bólu, rozpaczy i tragedii.

Spot profilaktyczny "Dopalacze! Bieg do śmierci!” Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach opracował dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Żorach. Ma on na celu zwrócić uwagę odbiorców i przestrzec przed zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Warto zaznaczyć, że najważniejszą pomoc otrzymaliśmy od wolontariuszy, którzy zgodzili się wystąpić w spocie nieodpłatnie, za co chcemy im serdecznie podziękować. Przy realizacji filmu pomógł Pan Marek Dyoniziaka, a dźwięk przygotował Pan Adam Dulian.

Mamy nadzieję, że wyemitowany spot i film były dla wszystkich uczestników interesującym doświadczeniem, a wiedza przekazana przez naszych ekspertów zwiększyła świadomość zebranych.

Dziękując za udział w konferencji i zainteresowanie, uczestnicy zostali poproszeni o przekazywanie dalej zdobytej przez siebie wiedzy.

 

A tak spotkania wyglądały w innych miastach:

- Kłobuck

- Mikołów

- Pszczyna

- Sosnowiec

 • Zdjęcie kolorowe. Prowadzący konferencję
 • Zdjęcie kolorowe. Uczestnicy konferencji
 • Zdjęcie kolorowe. Uczestnicy konferencji
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach
 • Zdjęcie kolorowe. Uczestnicy konferencji
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrał policjant z KMP w Żorach
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrał policjant z KMP w Żorach
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrała Pani Karolina Rakocz
 • Zdjęcie kolorowe. Głos zabrała Pani Karolina Rakocz
 • Zdjęcie kolorowe, przedstawia ulotki profilaktyczne
 • Zdjęcie kolorowe, przedstawia ulotki profilaktyczne